Постаті

ЛЕМ Станіслав. Співець незнаних планет

12 вересня 1921 року у Львові народився хлопець, якому з часом судилося стати рекордсменом серед польських письменників за кількістю перекладів іноземними мовами.

Станіслав з’явився у родині активних представників єрейської громади – військового лікаря Самуїла Лема та його дружини Сабіни. Юний Станіслав теж не був байдужим до проблем своєї нації і в юні роки входив Товариства підтримки єврейської молоді в отриманні освіти. Він ще не знав, що у 1941-42 роках більшість його родини загине під час Голокосту.

Сам же Станіслав Лем як блондин «арійського» вигляду порівняно безпечно ходив вулицями з фальшивими паперами. Йому вдалося врятуватися самому і врятувати своїх батьків. З часом, письменник почав уникати теми свого єврейства і пережитого у часи Голокосту. Його біографи сходяться на тому, що йому надто важко було про це згадувати, не кажучи про те, щоб писати. Свої львівські дитинство та юність Лем описам у книзі «Високий Замок». Навчався у II-й львівській гімназії (тепер Львівська спеціалізована ЗОШ № 8, розташована на Підвальній). Після закінчення гімназії майбутній письменник вступив до Львівського медичного інституту, однак з приходом до Львова німців припинив навчання.  Поновив навчання на медицині він уже в Ягеллонському університеті Кракова, куди разом з родиною репатріюється у липні 1945 року.

Схильність до письменництва вперше проявилася на людях ще в студентські роки. Лем починав із реалістичної прози, однак невдовзі цілковито віддав перевагу фантастиці. Його найвідоміші твори – «Зоряні щоденники Йона Тихого», «Книга роботів», «Соляріс», Кіберіада», «Вихід на орбіту»,  «Голем XIV»  тощо – і сьгогодні багато вибдаються та користуються чималою популярністю.

Утім останньою книжкою письменника став не фантастичний роман, а збірка публіцистики  «Раса хижаків. Останні тексти», яка побачила світ уже по смерті Лема, що настала 27 березня 2006 року у Кракові..

Постаті