Постаті
Маєр БАЛАБАН

БАЛАБАН Маєр. Дослідник юдейського Львова

Видатний історик, педагог і рабин Маєр Шмуель Балабан народився у Львові 20 лютого 1877 року.

Традиційну єврейську освіту здобув у хедері, після чого вступив до Львівського університету, де вивчав право та історію. 1904 року отримав ступінь доктора наук. У 1912 році видав у Кракові перший том праці «Historja ?yd?w w Krakowie i na Kazimierzu: 1304—1868». Робота зацікавила Львівський університет, який виділив Балабану стипендію для подальшого дослідження. Працюючи над історією євреїв у центральній Європі, дослідник паралельно почав видавати російськомовний журнал «Еврейская старина».

У роки Першої світової Маєр Балабан займався викладацькою роботою серед біженців з Галичини, служив капеланом в австрійській армії. По закінченні війни оселився у Варшаві, де взяв участь у створенні школи для равинів, яку й очолив. У 1930 році через конфлікти із соратниками покинув школу і присвятив себе Інституту юдейських досліджень, у створенні якого також брав участь. З 1936 року Балабан – професор Варшавського університету, також працює у Міністерстві духовних справ і народної просвіти.

Після почату Другої світової Балабана переселяють у Варшавське гетто, де він очолив архівний відділ юденрату, а згодом став рабином у синагозі. 26 грудня Маєр Балабан помер від серцевого нападу. За іншою, непідтвердженою, версією, наклав на себе руки, аби не потрапити зі своїми спів племінниками у концтабір в Треблінку. Похований дослідник у Варшаві на єврейському цвинтарі.

Без праць Балабана неможливо уявити історіографію львівських євреїв. Його перша наукова робота (1902 р.) була присвячена знаменитій львівській синагозі «Золота Роза». Також Балабан обґрунтував твердження, що перші євреї з’явилися у Львові ще в княжу добу і оселилися громадою на території нинішнього Підзамча. Зрештою, саме «львівські» праці дослідника – ?ydzi lwowscy na prze?omie XVI i XVII wieku», «Dzielnica ?ydowska we Lwowie» – вважають вершиною його наукової роботи.

Ім’ям Маєра Балабана названо одну з вулиць у Львові.

Постаті