Постаті

ТАЛЬОВСЬКИЙ Теодор. «Готичний архітектор»

Видатний архітектор межі XIX-XX століть Теодор Мар’ян Тальовський народився 23 березня 1857 року у селі Засів (сьогодні це територія Підкарпатського воєводства Польщі). Навчався у Кракові у реальній школі, після чого він вирішив продовжувати навчання у Львові, де вступив на архітектурний відділ Львівської політехніки. Його вчителем став сам Юліан Захаревич.

Під час свого навчання у Львові Тальовський вирушив на деякий час до Відня, щоб поглибити знання з архітектури у професора Кьоніга. Після закінчення Політехніки, він розпочинає свою архітектурну практику у Львові. Проте згодом він переїхав до Кракова, де працював на викладацькій роботі асистентом при Промислово-технічному інституті. Продовжив свою працю професором малювання і будівництва у Краківській Промисловій школі.

У другій половині 80-х роках XIX ст. Тальовський будує житлові будинки у Кракові. Характерною особливістю цих будівель є: використання в оздоблені фасадів цегли та каміння різноманітних форм та фактур; примхливі завершення фасадів; асиметрично розміщені вікна та двері. Окрасмою Кракова стали будинки Тальвоського з оригінальними назвами «Під павуком», «Під жабою, що співає», «Festina lente». У цих проектах ясно прочитується творче трактування середньовічних стилів – романського та готичного.

З 1888 року архітектор проектує ряд громадських та сакральних споруд. Костели у Добрехові, Ланьцуті, та у багатьох інших містах. У цей же час архітектор будує ряд житлових будинків для Яна Гьотца на вулиці Реторика у Кракові, та Залевського теж у Кракові, віллу Домбковських у Бохні, віллу Юліана Ванга у Львові на вулиці Івана Франка, 114, палац графа Міховського у Добрехові, Понінських у Горинцю, Сапігів у Сєдлісках. У 1899 році він стає членом Політехнічного товариства у Львові.

З 1901 року він працює у Львові, спочатку як професор кафедри рисунку Львівської політехніки, а згодом як професор кафедри композиції середньовічної архітектури. У 1906 році, розпочалась тривала хвороба, яка, зрештою, і привела до його смерті у 1910 році. 1910 року проекти Тальовського експонувались на першій архітектурній виставці у Львові. У 1903 році Тальовський отримує перемогу у конкурсі на проект костелу святої Єлизавети у Львові. За його проектами були побудовані костели у Тернополі, Скалаті.

Тальовський був прихильником неоготичного стилю, і саме він доклав чимало зусиль до його поширення по Галичині. Він займався також реставрацією пам’яток старовини. Наприкінці XIX ст. відреставрував башти та костел замку у Скалаті. Був членом журі конкурсу на проект нової ратуші у Стрию (1906), будинку Торговельно-промислової палати у Львові (1907).

Тальовський помер у Львові й травня 1910 року. Поховали його на Раковицькому цвинтарі у Кракові в родинному гробівці.

Постаті