Постаті
Яцек КУРОНЬ

КУРОНЬ Яцек. Провідник українсько-польського порозуміння

Видатний польський політик і державний діяч Яцек Куронь народився у Львові 3 березня 1934 року. Хоч у місті він прожив лише десять дитячих років, ніколи не цурався, ані своєї «львівськості», ані українських коренів по материній лінії.

Із 1949 року Куронь бере активну участь у діяльності прокомуністичного Польського союзу молоді. У 1952 році вступає у Польську об’єднану робітничу партію, однак вже наступного року його виключають з обох організацій за «ідеологічну короткозорість».

1957 року закінчує Варшавський університет, після чого фактично все життя присвячує боротьбі з режимом. Брав активну участь у студентських рухах, а в 1965 рпоці разом з Каролоем Модзолевським написав критичний «Відкритий лист до партії», за що був засуджений до трьох років в’язниці. Вийшовши на свободу, у 1968-му Куронь отримав термін у 3,5 роки за організацію студентських страйків.

У 1976 році Яцек Куронь входить до складу співзасновників антиурядового за суттю Комітету захисту робітників, наступного року співорганізовує Комітет громадської самооборони, займається виданням нелегальної преси. Куронь – один з ідеологів «Солідарності», за що невдовзі після введення у Польщі воєнного стану 13 грудня 1981 року) його було заарештовано за обвинуваченням у спробі повалення державного ладу. Звільнений у 1984 році за амністією.

Після приходу до влади «Солідарності» був депутатом сейму та міністром праці і соціальної політики. Не полишав публіцистичну діяльність. Брав активну участь у процесах українсько-польського історичного примирення. Уже будучи важко хворим, 1 листопада 2002 року приїхав до Львова, аби побачити результат своєї співпраці з українськими інтелектуалами. Того дня духовенство та представники української і польської громад на Личаківському цвинтарі вперше спільно молилися на могилах загиблих у польсько-українській війні 1918 року січових стрільців і львівських орлят.

Яцек Куронь є автором книжки: «Поляки та українці: важкий діалог». Як писав автор, його дід по матері був українцем. Дідова сестра була вдовою полковника Шепаровича, який одного зі стрілецьких командирів. Водночас братом бабусі – шваґром полковника Шепаровича – був полковник Мотельський, який увійшов у Львів з армією Галлера, що прийшла на допомогу полякам.

Яцек Куронь помер після важкої хвороби 17 червня 2004 року. Похований на військовому цвинтарі Повонзки у Варшаві. За життя був нагороджений відзнаками багатьох держав, зокрема українським орденом Ярослава Мудрого. У липня 2012 року у Львові по вулиці Стрийській,38, де мешкав Куронь, відкрито на його честь меморіальну дошку.

Постаті