Новини

У Сприні відзначать 75-ту річницю створення УГВР

У Сприні відзначать 75-ту річницю створення УГВР

У неділю, 14 липня, у селі Сприня Самбірського району Львівської області на території спортивно-туристичного оздоровчого комплексу «Прикарпаття» відбудеться відзначення 75-ї річниці створення Української Головної Визвольної Ради.

Про це повідомляє прес-служба Львівської облради.

У програмі святкування передбачені:
09.00 год  – Збір учасників на пл. Пам’яті (біля пам’ятника Степану Бандері) в м. Самборі:
– покладання квітів до пам’ятника Степану Бандері, героям  «Небесної сотні», погруддя Степана Стебельського, Анни Черешньовської, Терентія Піхоцького.
– вшанування пам’яті Степана Стебельського («Хрін»), члена ОУН, командира сотника УПА (1944-1947 рр.), командира тактичного відтинка УПА «Макіївка» (1947-1949), розвідниці УПА Анни Черешньовської, окружного провідника ОУН-УПА Терентія Піхоцького (Криця, Оса), крайовому провіднику ОУН, командиру бойової округи «Буг» Зеновію Тершаковцю (Федір).
09.30 год  – Відправлення автобусів
09.45 год – Огляд експозиції у музеї національно-визвольних змагань у с. Чуква. Переїзд у с. Блажів.
10.15 год – Спільна молитва за загиблими борцями за волю України на могилі вояків УПА в с. Блажів. Переїзд у с. Воля Блажівська.
10.45 год – Спільна молитва за загиблими борцями за волю України на могилі вояків УПА в с. Воля Блажівська. переїзд у с. Звір.
11.15 год – Освячення меморіалу ті поминальна панахида за загиблими борцями за волю України на могилі вояків УПА в с. Звір. Переїзд до спортивно-туристичного оздоровчого комплексу «Прикарпаття» ім. Кирила Осьмака (с. Сприня).
12.00 год – Зустріч гостей, ветеранів УПА, представників влади, реєстрація учасників.
13.00 год –  Урочиста хода учасників святкувань до пам’ятника засновникам УГВР. Покладання квітів до пам’ятника засновниками УГВР. Поминальна панахида за борцями за волю України.
13.45 год – Урочисте віче. Святковий концерт.
Запрошуємо  всіх бажаючих взяти участь у святкових заходах. Для учасників заходу оргкомітет організовує автобуси за маршрутом програми. Відправка автобусів 9:30 з Площі Пам’яті  (м. Самбір)

Довідково:
11–15 липня 1944 р. поблизу с. Сприня  відбувся Перший великий збір українських політичних організацій, які сформували тимчасовий парламент України – Українську Головну Визвольну Раду (УГВР).  Ініціатором створення УГВР виступило командування УПА на чолі з Романом Шухевичем та керівництво ОУН(б). Учасники установчих зборів схвалили демократичні засади державно-політичного устрою та соціально-економічну програму побудови України, які були відображені у таких документах як “Платформа УГВР”, “Універсал” та “Тимчасовий устрій УГВР”. Під час зібрання поблизу с. Сприня був затверджений текст присяги воїнів УПА, яка проголошувалася єдиною збройною силою українського народу. УГВР була визначена “верховним органом українського народу”, що координував діяльність політичних центрів, керував визвольною боротьбою і визначав напрямки української державної політики, а також репрезентував український народ та його державницькі змагання на зовнішньополітичній арені. Президентом УГВР було обрано Кирила Осьмака.
У часи радянського тоталітарного режиму історія створення УГВР замовчувалися. І лише після проголошення державної незалежності України на самбірській землі знайшлися ентузіасти, які відродили славні сторінки історичної пам’яті українського народу. 17 липня 1992 р. на території теперішнього спортивно-туристичного табору “Прикарпаття” встановлено пам’ятний знак УГВР. 8 липня 2011 р. за сприяння місцевої громади і депутата Ярослава Дубневича споруджено пам’ятник на місці проведення Великого збору УГВР. За його ж підтримки 20 травня 2012 р. у с. Сприня відбулося урочисте відкриття краєзнавчого музею-криївки та проводиться щорічний вишкіл молоді «Ігри Нескорених»
9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила закон “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті”. Законопроект N2538-1 в редакції Юрія Шухевича та співавторства Ярослава Дубневича в цілому підтримав 271 депутат. Цим законом визнано організації, які боролись за незалежність України у ХХ столітті, серед яких – УГВР.
Відзначення 75-ї річниці створення Української Головної Визвольної Ради Постановою Верховної Ради України включено до переліку національних, державних та ювілейних свят на 2019 рік.

Новини