Постаті
Юрій ВЕЛИКАНОВИЧ

ВЕЛИКАНОВИЧ Юрій. Забутий компаньєро

Юрій Великанович народився 1910 року в Ільнику на Турківщині у родині вчителів Емілії та Дмитра. Там же, в Ільнику, закінчив початкову школу.

Батьки дбали про освіту сина і у 1920 році відправили його на навчання в українську гімназію до Львова. По її закінченні Юрій поступив на філологічний факультет Львівського університету. Під час навчання загорівся ідеями комунізму та вступив до лав Компартії Західної України. Став одним з лідерів західноукраїнського комсомолу.

1936 року, як багато лівих за переконанням європейців вирушив на громадянську війну в Іспанію, де у складі інтербригад воював на боці Республіки. З липня 1937 року Великанович – у складі української роти імені Тараса Шевченка. Завдяки йому значною мірою збереглася пам’ять про українських вояків в Іспанії – Великанович, який володів іспанською та польською мовами, писав статті для інтернаціональної преси («Тарас Шевченко», «Українці в інтернаціональних брагадах», «Тарас Шевченко на Арагонському фронті» тощо).

4 вересня 1938 року в бою на ріці Ербо в Арагонській долині 28-річного Великановича було важко поранено і 7 вересня він помер. До речі, його батька через шість років було розстріляно на засланні в Казахстані.

У Львові на честь журналіста і бійця було названо вулицю (1993 року перейменована на Мишуги) та у 1982 році встановлено пам’ятник роботи Теодозії Бриж. У 2015 і 2017 роках пам’ятник двічі плюндрували.

Постаті