Мандрівки

Бродівський замок: твердиня на кордоні імперій

До образливого мало збереглося до нашого часу фортифікаційних споруд, які реально виконували свою військову місію. Один з небагатьох таких на Львівщині – Бродівський замок. А, відверто кажучи, його руїни. Втім не такі безнадійні, щоби при низці проведених робіт і певній сумі капіталовкладень не могли тішити око людей ХХІ століття.

Серед науковців побутує версія, що на території Бродівського замку ще за кілька століть до появи розташовувався дитинець давньоруського міста. Припускають також, що наприкінці XVI століття саме на цьому місці звів свій оборонний замок тодішній господар міста Станіслав Жолкевський. А ось замок, про залишки якого ми будемо говорити, – це вже дітище польного гетьмана Станіслава Конєцпольського, який розпочав зводити твердиню у 1630 році одразу після придбання Бродів. Сам замок – творіння інженерної думки знаменитого Гійома Левассера до Боплана та італійського будівничого Андреа дель Аква.

Добре укріплена споруда багато років захищала місто і його мешканців. Існує чи то бувальщина, чи то легенда, що Богдан Хмельницький, перебуваючи у замку в 1633 році висловився у стилі «гарний замок, але все що людськими руками збудовано, людськими руками може бути і зруйновано». Тим Хмельницький страшенно розгнівав Конєцпольського. За іронією долі, під час Хмельниччини, козакам так і не вдалося здобути Бродівський замок – 1648 року твердиня витримала багатотижневу облогу козацького війська. Щоправда, серед істориків існує думка, що Хмельницький і не мав наміру брати замок, і цілком вдовільнився, коли йому видали полонених татарів – тодішніх ситуативних союзників гетьмана.

Можливо, гетьман, відмовившись від штурму Бродів зробив одну з великих стратегічних помилок. Адже три роки по тому – у 1651-му – замок відігравав важливу роль військової бази під час фатальної для козаків Берестецької битви. Звідси під Берестечко транспортували гармати та інше озброєння, сюди заточували полонених.

Не втратив замок свого оборонного значення і після козацької війни. Згодом тут неодноразово переховувалися люди довколишніх сіл, рятуючись від турецьких набігів.

Наприкінці XVII ст. місто Броди на недовгий час стали власністю родини Собєських, а вже з 1704 року містом заволоділа родина Потоцьких, а замок став однією з їхніх резиденцій. Тоді ж за безпосередньої участі Станіслава Потоцького замок спершу оновлюється (зокрема будується палац, який дійшов до нашого часу), а потім стає місцем розкішних забав. Його стіни були гостинними для багатьох польських королів, як згодом і для австрійського монарха.

Те що не вдалося свого часу ні козакам, ні туркам, опосередковано зреалізував Наполеон, сам про це не відаючи. Перед його нападом на Росію, царський уряд, побоюючись використання замку, як бази польського війська, звернулося до австрійців з вимогою зруйнувати замок. Ті погодилися, і в 1812 році вежу з головним в’їздом та равелін було підірвано. Бродівський замок втратив своє оборонне значення.

З 1834 р. замковий палац належить родині Молодецьких. Перед Першою світовою графиня Ядвіга Жищевська створює тут приватний музей з колекціями меблів та живопису. Більшість збірки безповоротно зникла під час війни.

Цікаво, що під час Другої світової і після неї, стараннями СРСР замок знову на якийсь час стає військовим об’єктом. У 1939-1940 рр. радянською владою в замку був влаштований табір для польських військовополонених. Після війни тут пений час була військова частина, а також ремонтували автонавантажувачі.

Сьогоднішній стан замку невтішний. Навіть те, що збереглося до наших днів, продовжує руйнуватися. Місцеві історики та краєзнавці намагаються в той чи інший спосіб призупинити остаточне знищення замку із палацом Потоцького, за що їм честь і хвала. Однак для серйозних робіт потрібні серйозні кошти. Втім чи не вартує це, аби врятувати для нащадків унікальну пам’ятку міліарної архітектури, з якою пов’язано чимало епізодів європейської історії і яку будував сам Боплан?

Фото: Наталя Балущак

Реконструкція замку (автор В. Чоп)

Адреса замку – м.Броди, вул. Замкова, 1а

Як добратись зі Львова

Потягом

Потяги в напрямку Бродів та електрички Львів-Здолбунів відправляються з головного залізничнлшл вокзалу. Розклад електричок дивитись тут.

Автобусом

Автобуси Львів-Броди відправляються з АС-2 (вул. Б.Хмельницького) з середнім інтервалом 30 хв.

Автомобілем

Їхати трасою Чоп-Київ. Відстань – 100 км.

Мандрівки