Мандрівки

Довга історія храму Всіх Святих: п’ятсот років ходорівського костелу

Хоч Ходорів оточений озерами, вони не роблять його популярним для туристів. Тут майже не збереглось старих споруд, які б могли зацікавити гостей міста. Та не всі знають, що скромна біла будівля, яку вдень заледве можна запримітити з головної дороги, є однією із найстарших архітектурних пам’яток міста. Це римо-католицький храм Всіх Святих, і, як би дивно це не було, але в його зовнішності немає й натяку на старовину. Створений в ХV столітті храм перебудовувався декілька разів.

Костел Всіх Святих у Ходорові уночі

Непримітний зовні храм не вражає  і своїм внутрішнім оформленням.  Відсутність розписів і помпезного престолу робить атмосферу всередині якоюсь домашньою. Архітектурно, костел в Ходорові належить до групи будівель в стилі рококо.

В XV столітті в Ходорові був побудований замок, відокремлений від міста ровом з підйомним мостом. Від нього вела вулиця на ринок, посеред якого стояла ратуша. У 1460 році при дорозі від замку до ринкової площі власник міста Єжи Ходорковський та його дружина Анна побудовав римо-католицький костел Всіх Святих, можливо, на місці давнішого,.  В указі того ж року  Єжи Ходорковський надає церкві і парафіяльному священикові Якубу з Берджихова десятину від свого сільськогосподарського доходу та інші привілеї, які були зафіксовані в акті дарування, зробленому в суді міста Жидачева. Якою була доля костелу в наступні 200 років – невідомо.

Костел Всіх Святих. Вид з півдня

Той деревˊяний храм проіснував до 1621 року, хоч сильно постраждав внаслідок татарських і турецьких набігів, а також нападів бунтівного селянства в першій половині XVII століття. Все ж його  ремонтували, перебудовували і, незважаючи на часті згадані вище спустошення, костел зберігся. Але після того, як  будівлю зруйнувала шведська армія, покровитель церкви, Олександр Ходорковський вирішив поставити нову кам’яну церкву. Він почав нове будівництво, але помер, так і не закінчивши його. Після смерті Ходорковського будівництво храму продовжив новий власник ХодорваФранцішек Цетнер.

Костел Всіх Святих. Вид з північного заходу

Відомо, що у 1760-х роках у костелі було три вівтарі – Трійці, Всіх Святих і Розп’яття. В другій половині XVII століття предметом культу став образ Богородиці Ченстоховської, який там знаходився.  Одним із перших, чиї свідчення сприяли поширенню культу і включення образу Святої Матері  до книги чудес,  був екзорцист, чернець-бернардин отець Хіатус. Згідно з записами в книжках рекордів цього періоду, 1648 року, багато віруючих відчули божественну благодать, молячись до цього образу.

Апсида костелу

Кам’яний костел, побудований в Ходорові, Олександром Ходорковським і Францішеком Цетнером, не став довговічним. Очевидно, його фундаменти   були слабкими і через кілька десятиліть виникла необхідність у побудові нового храму. Взялась за це Францішка Жевуська, стараннями якої у 1777-1779 роках був зведений мурований костел, який дожив до наших часів. Автором проекту був архітектор Жевуських Флоріан Ріхтер, який виявився не найкращим будівельником.  Знову повторилась історія з слабким фундаментом і на початку XІX костел все більше і більше руйнувався.  Те, що храм таки зберігся – справжнє диво, адже досить згадати, що через поганий стан в 1825 році  його закрили і протягом п’яти років богослужіння відбувалися в греко-католицькій церкві.

Костел Всіх Святих на поч. ХХ ст.

У 1892 році збудували новий парафіяльний будинок, а у 1896-1897 роках здійснили грунтовний ремонт та розширення храму: добудували каплицю Святого Розарію і встановили нові бічні вівтарі. Ще через чотири роки у храмі з’явився новий вівтар, а 1902 – і новий головний вівтар. У 1903 році відновлений костел під титулом Всіх Святих освятив львівський єпископ-помічник Йосиф Вебер.

Костел Всіх Святих на поч. ХХ ст.

У міжвоєнний час церква збагатилась дзвонами, придбаними в 1923 році в компанії Рудольфа Матгайселя у Львові. Хоч вже через рік після того, як вони приїхали в Ходорів, їх забрали німці. Не відомо, що сталось з дзвонами, які були до того. На листівці 1914-15 можна побачити, що дзвони все ще висять на дзвіниці. Ймовірно, їх конфіскувала для військових цілей відступаюча російська армія або німці наприкінці першої світової війни.

У 1936 році з південної сторони храму була побудована друга каплиця, присвячена  святому Григорію. Її засновником був багатий купець Гжегож Волінський, про що свідчила мармурова дошка, розміщена біля входу в каплицю.

Південна каплиця

Ходорівська парафія спочатку належала до Рогатинського, а з 1787 року – до Свірзького деканатів. У 30-40-х роках XIXст. понад сімсот вірян міста та майже двох десятків сіл обслуговував парох о. Симон Савіцький, а в 40-70-х роках, від однієї до півтори тисяч парафіян – парох о. Тадей Пйонтковський. З 80-х років півтори-дві тисячі вірних перебували під опікою пароха о. Антонія Джевицького, а у 1898-1939рр. понад чотири тисячі парафіян обслуговував настоятель о.Владислав Клєцан.

Фронтон костелу

В 1936 році до парафії входило 17 сіл з філіальними святинями у Ходорові (цвинтарна, мурована 1863 року завдяки Пйонтковським), Бортниках, Жирові, Залісках, Новосільцях та Отиневичах. До речі, каплицю в Отиневичах, споруджену у 1458 році за проектом Лаврентія Дайчака, за радянської влади перебудували на житловий будинок.

Після другої світової війни, парафіяни, які виїхали до Польщі, забрали з собою частину костельного майна. Закритий храм, що використовувався у якості магазину, а потім – спортивного залу, руйнувався не тільки під впливом часу, але й також внаслідок перебудов. Було знищено дві каплиці. Школярі тих років пригадують, як в тому приміщені проводились різні змагання. Та й донедавна, розграфлена для спортивних ігор підлога, нагадувала про поневіряння будівлі.

Скульптура Богородиці на південній стіні костелу

У листопаді 1990 році костел освятили заново. До нього повернули храмове майно, яке, у місцевій церкві, вдалося врятувати від знищення, а в 1994 році з Польщі прибув і образ Матері Божої Ченстоховської. Відбудували костел у 1999 році – уже без відновлення старовинного інтер’єру.

Ольга КАРАЧЕВСЬКА

Інтер’єр костелу

Як добратись зі Львова

Потягом

Електрички Львів-Ходорів відправляються з приміського вокзалу. Розклад дивитись тут.

Автобусом

Автобуси в напрямку Ходорова відправляються з АС-5 (вул. Зелена) з середнім інтервалом 30 хв.

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Бібрка-Івано-Франківськ. У Нових Стрілищах порвернути направо. Відстань – 70 км.

або

трасою Київ-Чоп до Розвадова, далі повернути наліво в напрямку на Новий Розділ-Ходорів. Відстань 75 км.

Мандрівки