Постаті
Олена КУЛЬЧИЦЬКА

КУЛЬЧИЦЬКА Олена. Перша професійна художниця

Найвідоміша західноукраїнська художниця народилася 15 вересня 1877 року в Бережанах у шляхетній родині гербу Сас, яка походила із села Кульчиці на Самбірщині. Там родина також мала невеличкий будинок.

Олена була другою донькою в родині Лева Теодоровича та Марії Яківни – чотирма роками раніше народилася Ольга-Меланія. Батько майбутньої художниці – Лев Теодорович був радником суду, знаним адвокатом, членом багатьох товариств і першим директором «Народної каси у Косові. Освічений батько, який і сам захоплювався мистецтвом, не шкодував грошей на освіту доньки.

У 1894 році Олена закінчила школу при монастирі сакраменток у Львові. Перші художні уроки отримала у 1901 році, коли разом із сестрою відвідувала заняття у Львівській художньо-промисловій школі в Антонія Стефаовича. У цей же час почала навчатися у щойно приватній художній школі Батовського-Качора та Р. Братковського. Згодом Олена вступає до Львівської студії художників реалістичного напрямку. В 1907 році вона закінчує Академію мистецтв у Відні, ставши таким чином першою професійною художницею на Західній Україні.

Після навчання Олена набирається вражень у частих мандрах. Художниця відвідує Мюнхен, Париж, Лондон, Нормандію та Швейцарію. Повернувшись до Львова у 1908 році, викладає рисунок у приватному ліцеї. Того ж року з успіхом проходить її перша персональна виставка. Невдовзі художниця переїздить до Перемишля, де займається викладацькою роботою і продовжує творити.

Навесні 1939-го Олена Кульчицька уже назавжди повертається до Львова. Почергово працює в музеях НТШ, етнографічному та художнього промислу. У Львові та Києві проходять її персональні виставки. У 1947 році отримує звання професора, працюючи на той час викладачем на кафедрі оформлення книги в Українському поліграфічному інституті ім. І.Федорова. 1956 року Кульчицька стає Народним художником України.

Попри офіційне визнання та лояльність режиму Олена Кульчицька, яка була депутатом Верховної Ради УРСР двох каденцій, намагається допомагати родинам, які зазнали репресій. Зокрема активно виступає за звільнення з ув’язнення Віри Свєнцицької, доньки директора Національного музею у Львові та діяки ОУН.

1955 року Кульчицька розорнула результативну кампанію на захист від закриття Львівського художнього училища, яке колись закінчувала, коли воно ще було Художньо-промисловою школою. Нині це – Львівський державний коледж декоративного та ужиткового мистецтва імені Івана Труша.

Мистецтвознавці відзначають широкий діапазон творчості художниці. Олена Кульчицька яскраво проявила себе у живописі, графіці, книжковій ілюстрації, сакральному живописі, народному прикладному мистецтві, створювала ескізи орнаментів для килимів. Гародну творчість Кульчицька знала досконало. Вона пішки пройшла практично всю Західну Україну, роблячи замальовки з натури, а згодом випустила альбоми акварелей «Народна архітектура західних областей УРСР» та «Народний одяг західних областей УРСР». Безперечно цікавою є її книга спогадів «Хронологія творчості».

Напружена праця відтіснила на задній план особисте – художниця так і не створила сім’ї.

Померла Олена Кульчицька 8 березня 1967 року у Львові, через кілька днів після присудження їй Шевченківської премії. Увесь свій мистецький доробок заповіла державі.

У Львові діє її художньо-меморіальний музей та названо її іменем вулицю.

Постаті