Постаті
Богдан СТУПКА

СТУПКА Богдан. Геній з сотнею облич

Видатний актор народився 27 серпня 1941 року в селищі Куликів на Жовківщині.

Закінчив Львівську СШ № 4 (тепер Львівська лінгвістична гімназія). Після невдалої спроби вступу на хімічний факультет Львівського університету, влаштувався на роботу в обсерваторію. Певний час працював у Баку, де познайомився з випускницею хореографічного училища Ларисою, яка невдовзі стала його дружиною. Після Відтак таки вступив до Львівського університету на заочне відділення філологічного факультету.

І все ж шлях артиста, здавалося, був призначений йому Богом. Що таке театр, він знав із дитинства, адже його батько Сильвестр Ступка та рідний дядько по мамі співали у хорі Львівської опери, а тітка там же працювала головним концертмейстером.

Отож, 1961 року Богдан Ступка закінчує акторську студію при Львівському театрі ім. М.Заньковецької, після чого вже ніколи не розстанеться зі сценою. До 1978 року він працює у трупі заньківчан, під керівництвом легендарного Сергія Данченка. А після того, як той очолив Київський театр ім.. Франка, Ступка слідом за наставником вирушає підкоряти столицю України.

1984 року, паралельно з роботою в театрі Богдан Сильвестрович закінчує заочне відділення театрознавчого факультету Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого. З 2001-го року, після смерті Данченка Ступка очолює Театр ім. Франка, до цього з 1999 року пропрацювавши міністром культури.

Більшість глядачів, не маючи можливості спостерігати за грою Ступки в театрі, полюбили його за яскраві кінообрази. Протягом кар’єри актор зіграв у понад ста фільмах. При чому відомим став уже після своєї першої ролі 1971 року – бандерівця Ореста Дзвонаря у фільмі Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою». В подальшому Богдан Ступка знімався у Кшиштофа Зануссі, Єжи Гофмана, Режиса Варньє, Отара Іоселіані, Кіри Муратової, Сергія Бондарчука, Павла Чухрая та інших відомих режисерів.

За свою плідну роботу актор отримав чимало професійних і державних відзнак. У 1991 році Ступка ще встиг стати народним артистом СРСР, а 23 серпня 2011 року йому було присвоєно звання Героя України.

Помер великий актор 22 липня у лікарні «Феофанія»: серце не витримало тривалої боротьби організму з раком кісток. Похований на Байковому кладовищі.

У пам’ять про Богдана Ступку названо вулиці у Вінниці, Бучі, Запоріжжі, Жовтих Водах та низці інших міст України. На батьківщині актора у Куликові відкрито Музей-кімнату та встановлено погруддя. На честь Богдана Ступки названо астероїд.

Постаті