Мандрівки

Музей бджільництва у Стрию

Іноземні туристичні фірми до Євро-2012 включили у маршрут визначними місцями Львівщини невеличкий регіональний «Музей-виставку бджільництва Карпатського краю» у Стрию. Свого часу створили його ентузіасти, які багато років займаються бджільництвом й аматорами їх у цій справі не назвеш. Усе у ньому чітко та продумано, як у справжньому вулику.

Ідейний натхненник музею і за сумісництвом голова товариства бджолярів Стрийщини Ігор Брик написав кілька унікальних книжок з дослідження бджолярства, які отримали визнання на всеукраїнському рівні і не тільки. Тож під його орудую в 2005 році вперше двері унікального і єдиного на Львівщині музею бджільництва відчинилися для відвідувачів.

«Експонати ми збирали дуже давно та вони знаходилися в приватних колекціях бджолярів-стриян, – розповідає Ігор Брик. – Попереднє приміщення товариства для музею не підходило, тож насамперед ми шукали зручну будівлю. Відтак, власними силами оформили експозицію. Відкриття приурочили до Форуму-фестивалю пасічників України, який проходив саме в Стрию у серпні 2005 року. Тоді його й освятили. Музей існує на громадських засадах, екскурсії проводяться безоплатно щонеділі».

Музей дуже легко знайти у Стрию, він розташований в центрі міста на вул. Валовій, 10. Його подвір’я стилізовано вуликами, а з фасаду на нас дивиться маленька бджілка і промовистий вислів «Бджоли – здоров’я нації». Один зі стовпів паркана має табличку: «Пам’ятний знак про перший рамковий вулик батька українських пасічників П.І. Прокоповича 1775-1850». В експозиції представлено всю історію бджільництва, починаючи від стародавніх вуликів-дуплянок і дерев’яних медогонок, точної копії дзвоноподібного вулика М.Вітвицького, медогонка початку ХХ ст. з ціка­вим кривошипно-шатунним валом при­воду, гербарію медоносних рослин Прикарпаття, старі видання та закінчуючи сучасними винаходами у різних куточках України та світу. Є тут і галерея портретів під назвою «Великі люди в галузі бджільництва». Звісно, почесне місце відведено Петру Прокоповичу та нашому сучаснику, екс-президенту України В. Ющенку, який відвідав музей у 2005 році.

Ігор Брик розповів, що сам почав цікавитися бджолами понад 30 років тому, не маючи професійної освіти в цій царині. Та коли дізнавався все більше і більше то зрозумів, що екологічно чистий район Прикарпаття самим Богом створено для бджоли. Поспілкувавшись з однодумцями вирішили у 1985 році першими на Львівщині створити товариство незалежне від офіційно нав’язуваного Всеукраїнського товариства пасічників. Самі написали і затвердили статут, зібрали необхідні документи, знайшли й орендували приміщення. Мета товариства – обмін передовим досвідом в галузі бджільництва, патентування винаходів, захист авторських та підприємницьких прав у видавничій і науковій діяльності, популяризація знань у бджільництві та збиральницькій діяльності, збереження і примноження предметів музейного значення.

У 2006 році за рішенням Вченої ради Національного Наукового центру України «Інститут бджільництва ім. П. Прокоповича» музею присвоєно статус – «Філіал музею Національного Наукового Центру України «Інститут бджільництва ім. П. Прокоповича», що водночас покладає велику відповідальність на стриян та говорить про визнання й високий професійний рівень бджолярів.

Як добратись зі Львова

Потягом

Електрички на Стрий (Львів-Стрий, Львів-Моршин, Львів-Трускавець, Львів-Мукачеве) відправляються з приміського вокзалу. Розклад дивитись тут.

Автобусом

Автобуси в напрямку Стрия відправляються з львівського Автовокзалу (вул. Стрийська) з середнім інтервалом 30 хв.

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Чоп. Відстань – 70 км.

Мандрівки