Постаті

ВІТВЕР Гартман. Творець львівських символів

Видатний скульптор, чиї роботи стали одними із символів Львова, народився у вересні (за іншими версіями, у жовтні) 1774 року в тірольському містечку Імст, в Австрії.

Відомостей про дитячі та юнацькі майбутнього митця збереглося обмаль. Відомо, що його батько – Йозеф Антон та молодші брати Якуб та Йоган Міхаель теж були скульпторами. Разом з останнім Гартман навчався у Віденській академії мистецтв і разом з ним орієнтовно у 1800 році оселився у Львові.

Брати Вітвери заснували у Львові скульптурну майстерню, яка розташовувалася на сучасній Личаківській, 20. Вітвери займалися оздобленням львівських кам’яниць і були затребуваними в місті творцями меморіальних скульптур, яскраві зразки яких до сьогодні можна спостерігати на Личаківському кладовищі.

Дослідники припускають, що до 1811 року, поки не помер Йоган Міхаель, брати творили спільно. Роботи, датовані пізнішими числами, уже повністю належать генію старшого брата.

У червні 1818 року Гартман Вітвер вступив до львівського цеху мулярів і каменярів. В останні роки, за припущеннями, тісно співпрацював із ще одним геніальним львівським скульптором Аноном Шимзером.

Вітвер був одружений, мав сина. Помер 9 липня 1825 року у Львові від тифу.

Найвідомішими роботами Гартмана Вітвера у Львові є чотири фонтани на площі Ринок, які стали своєрідними символами міста. Вапнякові статуї Нептуна, Діани, Амфітриди та Адоніса вперше згадані у січні 1815 року, тобто творилися за рік-два до того.

Поза тим у доробку скульптора ще ціла низка творів, котрі стали знаковими для Львова: кам’яні голови на консолях будинку Комарницьких (вул. Галицька,20), 15 рельєфів із зображеннями античних богів та путті-ремісників на будинку друкарні Піллерів, що на розі сучасних Винниченка та Личаківської, рельєфи на будинку Антоніни Кобервайн (Вірменська,21), статуя Фортуни на будинку по Пекарській,13 тощо.

І, звісно, Гартман Вітвер увійшов в історію як неперевершений майстер меморіальної скульптури, про що свідчать десятки надгробків не лише на Личакові, а й у Латинській катедрі Львова, у парафіяльному костелі Нового Милятина і навіть на цвинтарі в Будапешті.

У Львові на честь Гартмана Вітвера названо одну з бічних вулиць Личаківської – на розі цих двох вулицб розташований будинок, в якому творив геніальний львівський скульптор.

Постаті