Постаті

ТОРОСЕВИЧ Теодор. Хрещений батько курортів Львівщини

Видатний фармацевт і бальнеохімік Теодор Торосевич народився 6 вересня 1789 року в Станіславові у вірменській родині.

17 липня 1805 року Теодор закінчив гімназію. В цьому ж  році переїжджає до Львова та приступає до аптекарської практики. У системі освіти Австрійської імперії це була звична форма навчання, яка тривала від 5 до 15 років. Тільки після відповідної практики, кандидати мали можливість  вступу до вищого навчального закладу. В 1811 роціТоросевич вступає до  Віденського університету, навчання в якому закінчує в 1815-му, отримавши  диплом медично-хірургічного відділення, де також вивчав і фармацію.

Повернувшись до Львова, Торосевич звертається з проханням до уряду про  дозвіл відкрити свою приватну аптеку. Дозвіл він отримує відразу, та через  ряд бюрократичних перешкод аптека «Під імператором Титусом» почала діяти тільки з 1819 року на Личаківській, 3. Незвична назва закладу пояснюється сентиментами Торосевича до цього історичного персонажа – ще в гімназії Теодор був автором наукового історичного дослідження «Риси характеру Титуса Веспазіана, цезаря римського».

Аптека швидко стала однією з кращих у місті і мала потужну лабораторію, в якій Торосевич розгорнув активну науково-дослідницьку  діяльність.  Наукові роботи Торосевича, присвячені розфасовці та зберіганню препаратів в  скляних посудинах, мали велике значення для розвитку промислового  виробництва ліків. БіографиТоросевича відзначають особливі заслуги фармацевта в  розробках принципів кольорового скла в аптеках, що береже ліки від  впливу світла та забезпечує їх краще зберігання. В цих питаннях він був  першим не тільки в Європі, але й у світі. Рекомендаціями Торосевича  користувалися в цукровому виробництві, яке набирало обертів у тодішній  Галичині. Він цікавився хімічним складом грунтів, проводив досліди над  продуктами харчування, серед яких було цікаве дослідження «Про приготування  харчування для дітей, яке може замінити материнське молоко».

Але основні досягнення Теодора Торосевичастосуються  бальнеології. Славу вченого-аналітика принесло  довголітнє дослідження лікувальних властивостей мінеральних вод Галичини,  аналізи над якими він проводив у своїй аптеці, та ще й за власні кошти.  Велика заслуга вченого в дослідженні цілющих джерел у Івоничах (Польща), де  в ХІХ ст. було засновано бальнеологічний курорт, а також Шклі, Косові, Немирові. Зовсім незнані до цього часу села ставали відомими на цілу Європу  своїми цілющими джерелами, нічим не поступаючись якістю води відомих  курортів. Особливу увагу Торосевич приділяв вивченню хіміко-фізіологічних
властивостей мінеральних вод Трускавеця.

В 1836 році Торосевич вперше опублікував результати своїх  досліджень трускавецьких мінеральних джерел, вагоме місце серед  яких займала нафтова вода. Учений лагідно назвав її «Нафтуся». Під цією назвою вона стала відомою на весь світ.

В праці над виявленням лікувальних властивостей вод  Трускавця, йому допомагав брат і лікар Юзеф Торосевич, який водночас  прославився як великий благодійник. Результатом досліджень цілющих  мінеральних вод стала монографія «Мінеральні води в Галичині і Буковині»,  видана в 1849 році у Львові.

Крім цього сучасники знали Торосевича як ініціатора та мецената багатьох  добрих справ і вчинків. Власним коштом він оплачував навчання талановитим  землякам у Віденському університеті, допомагав студентам Львівського  університету, виділяв значні фонди для новоствореної школи рільництва в  Дублянах, допомагав сиротинцям та лікарням.

При цьому Торосевича не цікавила службова кар’єра. В свій час він відмовився від викладацької роботи, на посаді професора хімії у Львівській медичній школі,  а також не прийняв пропозиції міністра обійняти посаду інспектора курсів для  аптекарів у Львові.

Австрійський уряд оцінив та відзначив заслуги Торосевича ще при житті,  нагородивши його «Золотим Хрестом з короною».

Теодор Торосевич дожив до глибокої старості і помер 2 березня 1876 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.

Вшановуючи пам’ять та заслуги перед курортом в дослідженні та популяризації  мінеральних вод, в Трускавці до 150-річчя курорту, було встановлено  меморіальну дошку з барельєфом Торосевича на фасаді бювету № 1.

Постаті