Постаті

СКОЦЕНЬ Олександр. Львівський батяр у київському «Динамо»

Легендарний футболіст Олександр Скоцень, відомий також за прізвиськом «Лєньо» народився 28 липня 1918 року на Левандівці у Львові в родині Антіна та Катерини Скоценів.

У футбол майбутня зірка європейського масштабу почав грати за львівську юнацьку команду Українського спортивного клубу «Богун». У 1930 році УСК «Богун» був закритий польською владою, і Скоцень перейшов у львівський УСК «Тризуб», за який грав у юнацькому та молодіжному складах. З 1934 року виступав за дорослу команду «Тризуба».

У 1935 році перейшов у Спортове товариство «Україна».

Під час радянської окупації виступав спочатку за львівське «Динамо», а у 1940-1941 роках за динамівців Києва.  Провів 13 матчів у чемпіонаті СРСР, забив чотири м’ячі.

1941-1944 роках, у період німецької окупації, повернувся до Львова, де продовжував виступи за «Україну».

Перед приходом Червоної арміїСкоцень із дружиною Емілією та рідним братом Осипом виїхав до Словаччини, де грав та був граючим тренером клубу «Жіліна». Після закінчення Другої світової війни переїхав до Австрії, де деякий час жив у Зальцбурзі. Там він виступав за організований ним же клуб українських емігрантів «Україна». Команда зібралася доволі потужна, про що свідчить хоча б перемога 5 червня 1946 року в Ульмі над мюнхенськуою «Баварією» з рахунком 5:0.

У 1947-1948 році виступав за бельгійський «Олімпік», а потім провів три успішні сезони за французьку «Ніццу», в одному з яких був визнаний кращим гравцем чемпіонату.

У 1950 році Скоцень переїхав на постійне місце проживання у Канаду, де грав за емігрантські команди з Едмонтона та Торонто. У 1955 році Лєньо Скоцень завершив кар’єру гравця., після чого ще багато років тренував команди Торонто.

Скоцень став першим українцем, удостоєним престижної канадської нагороди Кубка Голланда — за високі спортивні досягнення й джентльменську поведінку на полі.

У 1991 році Олександр Скоцень відвідав Львів після майже 50 років перебування на чужині. Він приймав учать в урочистостях з нагоди 90-річчя Спортового товариства «Україна».

Залишивши футбол, Скоцень працював спортивним журналістом. Він є автором книг спогадів «З футболом у світ» та «Львівський батяр у київському “Динамо».

ОлександрСкоцень помер 1 вересня 2003 року від пневмонії. Похований на українському цвинтарі Святого Володимира у місті Оквілл в Онтаріо.

Постаті