Новини

На Гуцульщині пройшов фестиваль ліжникарства

Цими вихідними у селі Яворів Івано-Франківської області пройшов ІІ Міжнародний фестиваль з ліжникарства «Барви карпатського ліжника»,куди з’їхалися народні умільці з Франківщини, Закарпаття і гірських районів Румунії.Фестиваль присвячений традиційним гуцульським виробам з овечої шерсті, які застеляють на ліжко.

Раніше ліжник був у кожній гуцульській хаті. На ліжнику спало подружжя, використовуючи його одночасно як постіль та ковдру, він мав бути на хрестинах та як обов’язковий атрибут приданого дівчини. В ліжнику проводжали в останню путь. Спочатку ліжники виконували чисто ужиткову роль, та вже 20-30-хх роках минулого століття вони стали більш мистецькими виробами.

Відомо, що ліжник можна було обміняти на інший товар. Є відомості, що ліжники обмінювали навіть на корову, а то й дві, що свідчить про його високу цінність, оскільки корова зажди була мірилом достатку селянської сім’ї. Про багатство гуцула свідчила кількість ліжників у його домі.

Село Яворів у Косівському районі до сьогодні залишається одним з трьох осередків ліжникарства, тому й фестиваль цього року проходить саме тут. Технологію виготовлення традиційного гуцульського ліжника місцеві передають з покоління в покоління, від матері до доньки. Вона не міняється вже 120 років.

«Моя мама ткала, моя бабця ткала і мені це завжди подобалось. Це стало справою мого життя. Наші ліжники цінні тим, що весь процес від виготовлення вовни до завершення виробу ми робимо вручну за технологіями, які перейшли нам у спадок від наших предків», – розповідає Любов Рибенчук, ткаля у третьому поколінні. За такою технологію працюють лише у Нідерландах.

Варто зазначити, що фестиваль проходить за підтримки Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», що постійно підтримує місцеві ініціативи і допомагає розвиватисьКарпатському краю.

«Наша асоціація підтримує ініціативи для чотирьох карпатських регіонів – це Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська і Чернівецька області. До нас звертаються за фінансовою підтримкою для розвитку гірських регіонів, тому що в них є надзвичайно багата культура  і величезний туристичний потенціал. Ми прагнемо зробити Українські Карпати однією з центральних тем на європейському рівні, сюди справді варто приїхати і цей фестиваль тому яскраве підтвердження», – говорить виконавча директорка «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин.

Новини