Чужі краї

Бардіїв. Найготичніше місто Словаччини з українською історією

На третьому році свого існування КРАЙ вирішив кардинально розширити географію наших з вами мандрів, і сьогодні відкриває нову рубрику, яку ми умовно назвали Чужі краї. Рубрика планується як серія фоторепортажів з з найрізноманітніших куточків світу, куди мандрівна доля завела авторів сайту, а також наших відданих читачів. Щиро сподіваємось, що ця наша спільна творчість буде не лише пізнавальною, а й довготривалою – цікавих місць багато не лише на теренах нашого краю.

Перша наша подорож – у мальовниче словацьке містечко Бардіїв (Bardejov), розташоване лише в 150 км від українського кордону, яке редакції КРАЮ пощастило відвідати цієї осені. Хоча зразу зауважимо, назвати Бардіїв та його околиці чужим краєм можна лише з великою натяжкою. Це прадавні лемківські землі, населення яких ще зовсім недавно спілкувалося місцевим діалектом української мови та належало до української греко-католицької церкви. Навіть перша згадка про Бардіїв пов’язана з іменем галицького короля Данила, до складу держави якого місто тоді входило. Та й у подальші століття власниками містечка були представники таких відомих з української історії родів, як Коріятовичі та Острозькі.

Околиці містечка та й сам Бардіїв донині пронизані українськими пам’ятками. Так, розміщений в будинку Ратуші Шариський музей славиться колекцією місцевих українських ікон XVI століття, а в близькому курортному містечку Бардіївські Купелі є музей-скансен зі зразками народної лемківської архітектури.

Бардіїв – місто невеличке, всього 33 тисячі населення. Однак за кількістю пам’яток старовини може дати фору багатьом столицям. Бардіїв по праву вважається найготичнішим містом Словаччини – забудова центральної частини міста та його фортифікації збереглися практично незмінними з часів середньовіччя. Домінантами центральної площі Бардієва є невеличка, але мальовнича Ратуша XVI сторіччя та зведений у ХІІІ столітті величний храм, присвячений незвичному для нас святому Егідію. Колориту площі додає скульптура ката, під сокиру якого залюбки кладуть свої голови не забобонні туристи. Старовинний Катів дім, в я кому розміщувалася також і місцева в’язниця, стоїть на сусідній вулиці.

Сивою давниною віє і від францисканського костелу святого Івана Хрестителя, який походить з  XIV століття. А ось розташований поруч греко-католицький храм святих апостолів Петра і Павла значно новіший – його збудовано в 1903 році. Стара українська церква згоріла незадовго перед тим.

Заслуги містян по збереженню історичних пам’яток були гідно оцінено – у 1986 році Бардіїв отримав Європейську премію за їх реставрацію. А центральну частину міста було внесено до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.

Чужі краї