Новини

На Яворівщині реставрують два дерев’яні храми

У понеділок, 18 листопада, Львівська ОДА запрошує журналістів у прес-тур до двох старих дерев’яних храмів на Яворівщині, де добігають кінця реставраційні роботи.

Про це повідомляє прес-служба Львівської ОДА.

Йдеться про церкву Різдва Пресвятої Богородиці у селі Глиниці, яка датована 1842 роком і є пам’яткою архітектури місцевого значення (ох.№ 1527-м), та церкву Успіння Пресвятої Богородиці в Морянцях, що збудована 1766 року (пам’ятка архітектури місцевого значення (ох.№ 552-м)).

“Голова Львівської ОДА Маркіян Мальський надає особливого значення питанню збереження архітектурних пам’яток. Реставрація і збереження дерев’яних церков, які є візитівкою нашого краю, один із пріоритетів для нас. Львівщина найбагатша на пам’ятки, тому грошей на них постійно бракує. На мою думку, таку особливість регіону потрібно визнати на національному рівні і створити спеціальну програму для фінансування реставрації замків, церков та інших об’єктів нашої області”, – каже заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

У прес-турі візьмуть участь т.в.о. директора департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук, начальниця відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Ганна Харун, представники підрядника та архітектор проєкту. Журналісти зможуть оглянути, відзняти архітектуру, поговорити з управлінцями, архітекторами, реставраторами та, за бажання, місцевими жителями.

Нагадаємо, наразі на Львівщині є офіційно зареєстрованими 8479 пам’яток культурної спадщини. З них – 3838 пам’яток національного значення та 4641 пам’ятка місцевого значення. У Департаменті архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА повідомляють, що за кошти обласного бюджету продовжуються реставраційні роботи на двох пам’ятках ЮНЕСКО: дерев’яній дзвіниці храму Св. Юрія у м. Дрогобичі та дерев’яному храмі у  с. Потеличі Жовківського району.

Виїзд для акредитованих ЗМІ відбудеться об 11:00 годині від входу до Львівської обласної адміністрації (вул. В.Винниченка, 18). АКРЕДИТАЦІЯ ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ ОБОВ’ЯЗКОВА і здійснюється за телефонами: (032) 235 40 22, (066) 997 98 78 до 15:00 години 15 листопада.

Довідково:

Храм у Глиницях має дві посвяти – Св. Апостолів Петра і Павла та (першу) Різдва Пресвятої Богородиці. Тут реставрація триває від 2017 року.

Після того, як департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА виготовив проектно-кошторисну документацію та отримав необхідні експертні висновки, через відкриті торги, генеральним підрядником виконання робіт стало ТзДВ “Львів-Реставрація” (дир. Пащак В.С.). Загальна кошторисна вартість будівельних робіт – 4 мільйони 460 300 гривень.

Відтак, за гроші обласного бюджету (200 тис грн) і Краковецької селищної ради (600 тис грн), 2017 року виконано перший етап реставраційних робіт. Це, зокрема:

  • протиаварійні роботи на куполі храму: відреставровані несучі конструкції центрального барабану і купола;
  • розпочато реставрацію фасадів;
  • відновлено втрачені елементи хреста;
  • виконано гідроізоляцію фундаменту.

У 2018 році з обласного бюджету використали теж 200 тис грн, Краковецька селищна рада додала  650,0 тис грн. За ці кошти фахівці завершили реставрацію центрального куполу і  повністю покрили його міддю; замінили підвалини, відреставрували вікна і двері та розпочали реставрацію несучих стін бабинця.

У 2019 році для продовження реставраційних робіт в обласному бюджеті передбачили 100 тис грн, а в бюджеті Краковецької селищної ради –  960 тис грн. Цьогоріч, відтак, завершили реставрацію бабинця, накрили його міддю та розпочали реставрацію вівтарної частини храму.

Реставраційні роботи в храмі Успіння Пресвятої Богородиці в с. Морянці тривають з 2018 року.

ПКД та позитивні експертні висновки тут також забезпечив департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА у 2018 році. Через відкриті торги генеральним підрядником обрано КП “Центркомплекс”.

2018 року на реставраційні роботи витратили 200 тисяч грн з обласного бюджету та 2 мільйони 260 тисяч грн від Краковецької селищної ради. За ці гроші вдалося виконати протиаварійні роботи на центральному куполі храму,  замінити підвалини по всьому периметру, відреставрувати і частково замінити несучі стіни.

У 2019 році на подальшу реставрацію передбачено в обласному бюджеті 1 мільйон 303 200 тисяч грн та 1 мільйон 200 тисяч гривень від Краковецької селищної ради. Отож, сьогодні завершили реставрацію фасадів та розпочали реставрацію бічних куполів храму, які заплановано покрити міддю.

Новини