Новини

На Яворівщині реставрують дві дерев’яні церкви

На Яворівщині відновлюють два дерев’яні храми  XVIII та XIX століття. Це церква Успіння Пресвятої Богородиці в Морянцях, що збудована 1766 року, а також церква Різдва Пресвятої Богородиці у селі Глиниці, яка датована 1842 роком. Обидві святині є пам’ятками архітектури місцевого значення.

Про це повідомляє прес-служба Львівської ОДА.

Як розповіла начальниця відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Ганна Харун, реставраційні роботи в храмі Успіння Пресвятої Богородиці в с. Морянці тривають з 2018 року.  На реставраційні роботи витратили 200 тисяч грн з обласного бюджету та 2 мільйони 260 тисяч грн від Краковецької селищної ради.

“У 2018 році ми розпочали саме з аварійних робіт: розібрали підвалини та по периметру їх замінили, здійснили гідроізоляцію фундаментів підвалин, встановили нові кам’яні фундаменти та зробили реставрацію несучих стін”, – зазначила Ганна Харун.

За її словами, у 2019 році на подальшу реставрацію передбачили в обласному бюджеті 1 мільйон 303 тисячі грн та 1 мільйон 200 тисяч гривень від Краковецької селищної ради.

“У 2019 році ми приступили до куполів. Уже реставрований центральний купол. Ще у нас будуть два куполи бічних і над бабинцем дах і позаду, над вівтарем – оце те, що треба завершити. Загальна вартість на сьогоднішній день проектно-кошторисної документації близько 6 млн.  На цей рік ми використали три мільйони, на наступний – ще 3. У наступному бюджетному році ми маємо завершити реставрацію”, – наголосила Ганна Харун.

Настоятель храму отець Тарас розповідає, храм неодноразово був перебудований, але зберігся у досить доброму стані до часів підпілля. А уже після відкриття церква потребувала серйозного ремонту і реконструкції.

“Це були 90-ті роки, коли громада, на території якої відкрили храм почала своїми силами відновлювати його. Мабуть те, що відновлення здійснювалося не під наглядом фахівців дало свої наслідки. Кілька років тому громада зауважила,що храм потребує капітального ремонту. Тоді ми і звернулися до департаменту, адже це пам’ятка архітектури. Вже понад рік відбуваються інтенсивні роботи. Те, що ми бачимо зараз – це вже зроблено багато, але не менше слід зробити”, – наголосив отець Тарас Мица.

Інший храм у Глиницях має дві посвяти – Св. Апостолів Петра і Павла та (першу) Різдва Пресвятої Богородиці. Тут реставрація триває з 2017 року.

“У нас є дуже гарна пам’ятка, яка майже на 80% уже завершена. Вона теж була у надзвичайно аварійному стані. У 2017 році ми вирішили зробити першочергові протиаварійні роботи. Найбільша проблема була із центральним куполом. Підряднику вдалося встановити і вирівняти каркас церкви”

Відтак, за гроші обласного бюджету (200 тис грн) і Краковецької селищної ради (600 тис грн), 2017 року виконали перший етап реставраційних робіт. Це, зокрема:

  • протиаварійні роботи на куполі храму: відреставровані несучі конструкції центрального барабану і купола;
  • розпочато реставрацію фасадів;
  • відновлено втрачені елементи хреста;
  • виконано гідроізоляцію фундаменту.

У 2018 році з обласного бюджету використали теж 200 тис грн, Краковецька селищна рада додала  650,0 тис грн. За ці кошти фахівці завершили реставрацію центрального куполу і  повністю покрили його міддю; замінили підвалини, відреставрували вікна і двері та розпочали реставрацію несучих стін бабинця.

“Купол був в аварійному стані не лише як сам купол, але й основа, на яку він опирався, оскільки стіни прогнили і пішла деформація. Роботи здійснювалися поетапним методом, не розкриваючи усього храму. У першу чергу ми робили усе для того, щоб накрити храм, аби він не промокав”, – наголосив засновник ТзДВ “Львів-Реставрація” Володимир Пащак.

У 2019 році для продовження реставраційних робіт в обласному бюджеті передбачили 100 тис грн, а в бюджеті Краковецької селищної ради –  960 тис грн. Цьогоріч, відтак, завершили реставрацію бабинця, накрили його міддю та розпочали реставрацію вівтарної частини храму.

Нагадаємо, наразі на Львівщині є офіційно зареєстрованими 8479 пам’яток культурної спадщини. З них – 3838 пам’яток національного значення та 4641 пам’ятка місцевого значення.  У департаменті архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА повідомляють, що за кошти обласного бюджету продовжуються реставраційні роботи на двох пам’ятках ЮНЕСКО: дерев’яній дзвіниці храму Св. Юрія у м. Дрогобичі та дерев’яному храмі у  с. Потеличі Жовківського району.

Новини