Постаті

ОРЛОВИЧ Мечислав. Життя заради мандрів

Знаменитий мандрівник і краєзнавець Мечислав Орлович народився у Комарно 17 грудня 1881 року в родині нотаріуса Міхала Орловича та Емілії з Красіцьких. Дитинство провів під опікою матері та її родини в Прухніку поблизу Ярослава. У цей час батько перебував на заробітках у США.

Навчався Мечислав у гімназіях Ярослава, Самбора та Хирова, в якому 1899 року склав екзамени на атестат зрілості. По закінченні гімназії навчався у Львівському університеті та у Торговельній академії у Відні. Відвідував лекції з історії мистецтва, географії, історії у Львові та Кракові. 1904 року почав організовувати екскурсії по Татрах.

У 1906 році Орлович став одним із засновників Академічного туристського клубу у Львові – першої такого роду туристичної організаціїв Польщі. Окрім того Орлович брав участь в організації Національного олімпійського комітету в Польщі, а з 1930 року, був його віце-президентом.

Під час польсько-української війни 1918–1919 років служив у польському війську, а по її завершенні вже остаточно віддав себе туризму та мандрам. Працював у 1919–1932 роках референтом з туризму у Міністерстві громадських робіт, а в 1932-1939-х, і від 19 жовтня 1945-го до 1952-го – референтом у туристичному відділі Міністерства шляхів сполучення. Від 1952 року до смерті працював в Комітеті туристичних справ Президії уряду, був членом Комісії з краєзнавства та туризму при міністерстві освіти ПНР.

Але кабінетна робота не затьмарила прагнення Орловича до мандрів. Підраховано, що за своє життя затятий мандрівник подолав пішки майже 140 тисяч кілометрів, у що навіть важко повірити. Тобто відстань, яка тричі оперезує земну кулю по екватору. Його путівник по Європі є одним з найцікавіших туристичних видань початку ХХ століття. Автор подає найважливіші туристичні маршрути України, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Росії, Білорусі, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови, Чехії, Словаччини, Угорщини, Австрії, Боснії і Герцеговини, Німеччини, Швейцарії. Численні ілюстровані путівники по містах, краях і землях і сьогодні викликають інтерес у дослідників історії та краєзнавців і є незамінним джерелом для написання краєзнавчих книг.

Загалом Мечислав Орлович є автором понад 150 путівників, в тому числі по Львову та Галичині. Можна тільки уявляти, наскільки більшою була б його творча спадщина, якби під час Варшавського повстання не були знищені його бібліотека, рукописи та фотоархів.

Помер мандрівник 4 жовтня 1959 році. Похований у Варшаві на Алеї заслужених кладовища на Повонзках.Його іменем названі вулиця у польській столиці, туристичні шляхи, будинок туристів і туристичний клуб.1970 року у Варшаві вийшла посмертна книга Орловича «Мої туристичні спогади».

Постаті