Мандрівки

Перлина бойківської архітектури – ґонтова Миколаївська церква у Стрілкові

Їдучи сільською дорогою у Стрілкові на Стрийщині неможливо не помітити на пагорбі стару дерев’яну церкву Святого Миколая, яка є справжньою знахідкою для любителів атмосферних місць, де збереглася багата бойківська культура і майстерність ґонтових майстрів. Очевидно, що дерев’яні стіни змогли б багато розказати, якби вміли говорити. На жаль, про історію церкви, яка є пам’яткою архітектури національного значення, відомо не так уже й багато.

Миколаївська церква з могилою Січових Стрільців та капличкою

Про походження села Стрілків та його назву існує кілька легенд. За однією з них, колись у густому лісі у цих місцях поселився разом із сім’ями невеликий гурт воїнів, яких називали стрільцями-вартовими. На оточеному непрохідними болотами пагорбі вони побудували фортецю. На території фортеці ріс високий, багатовіковий дуб, на верхів’ї якого розмістили сторожовий пост – з нього вели спостереження за навколишніми територіями. На дубі також був дзвін, який сповіщав мешканців про небезпеку. На цей випадок у пагорбі прокопали великий тунель, у якому під час ворожого нападу могли ховатися люди. До слова і дуб, і тунель збереглися до наших днів. А колишні захисники фотреці,  стрілки, і дали назву селу.

Миколаївська церква

Це легенда. Що ж стосується історичних джерел, то перша згадка про село датується 1482 роком. Того року власник навколишніхх маєтностей  Юхно  Нагваздан продав Стрілків  Рафалові із Ярослава, коронному маршалкові і старості Сандомирському. Згодом село неодноразово міняло власників, аж поки у XІX столітті не перейшло до родини баронів Бруніцьких. Їх сімейна капличка  досі стоїть на місцевому кладовищі.

Дахи і стіни церкви покриті ґонтом

Церкву святого Миколая у Стрілкові звели 1650 року в кращих традиціях народної архітектури. Вона складається з трьох зрубів з одним верхом. Наву накрито шатровим верхом на двох четвериках, який завершується сліпим круглим ліхтарем з маківкою.  Зруби бабинця і вівтарної частини церкви покриті трисхилим дахом. У XIX столітті бабинець було значно видовжено добудовою.  Тоді ж з південного боку вівтаря було прибудовано невелику ризницю. По периметру храм оточує опасання. Дахи, опасання і стіни між ними покрито ґонтом. Зі сторони дзвіниці на зовнішній стіні у зашкленому дерев`яному ящику розміщено образ святого покровителя – святого Миколая , що є досить незвичним для наших церков.

Фігура святого Миколая у зашкленому ящичку на стіні храму

На північний захід від церкви на краю пагобра розташовується дерев’яна дзвіниця, яку було зведено у XIX столітті. Це квадратна у плані одноярусна каркасна споруда з шатровим дахом, покритий ґонтом. Її стіни вертикально ошальовані дошками. Знизу по периметру дзвіниця захищена невеликим дашком, так званим фартухом. Як і Миколаївську церкву, дзвіницю також внесено до реєстру пам’яток архітектури національного значення

Іконостас

Як вже мовилося, про подробиці майже чотирьохсотлітньої історії церкви знаємо вкрай мало. Відомо про останню довоєнну канонічну візитацію, яка відбулася у 1909 році. Відомо також, що до 1939-го року церквою опікувався місцевий землевласник барон Юзеф Бруницький, який на той час жив у маєтку в сусідньому селі Підгірцях (про цей палац Край уже писав). До речі, його внук, відомий зокрема своєю дендрологічною колекцією, після одруження оселився у Стрілкові.

Втім, окремі ознаки вказують на бурхливе минуле цієї місцевості і самого храму. Миколаївська церква у давнину мала оборонне значення, на яке насамперед вказує її розташування – за міцною огорожею на високому пагорбі, схили якого стрімко обриваються з трьох боків. Навіть нині, щоб потрапити до церкви, треба піднятися доволі крутими сходами.

Про іншу буремну сторінку нагадує могила Січових Стрільців та капличка, розташовані поблизу церкви.

Сьогодні у селі діє новий храм, споруджений уже в новітні часи. Хоча нову церкву у Стрілкові планували збудувати ще у міжвоєнні роки,  і у 1927 році львівський архітектор Олександр Пежанський виготовив проект нової кам’яної церкви. Після внесення у 1929-му коректив до проекту на вимогу воєводського консерватора, будівництво нібито памалу почалося, проте його  перервала ІІ Світова війна. І лише 1994-му у Стрілкові знову освятили наріжний камінь для будівництва храму, а і 1999 році в селі постала нова кам’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка використовується громадою УГКЦ.

Дзвіниця

Старий, намолений віками Миколаївський храм відтоді втратив статус головної церкви села, хоча його й досі використовують по великих святахках, або у час ремонтних робіт у новій церкві.

Як добратись зі Львова

Автобусом

До Львова зі Стрия добратися електричкою (з приміського вокзалу) або автобусом (з центрального автовокзалу). Зі Стрия до Стрілкова курсують рейсові автобуси.

Автомобілем

Трасою Київ-Чоп їхати до Стрия. Далі повернути в напрямку Івано-Франківська. За мостом через річку Стрий звернути ліворуч, за 500 м, в селі Слобідка – праворуч. Відстань від Львова – 75 км.

На карті:

Мандрівки