Мандрівки

Друге життя дерев’яних церков Яворівщини: Мор’янці та Глиниці

Львівщина неймовірно багата на пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури – на території області налічується близько 2 тисяч дерев’яних церков, костелів і дзвіниць. Та як це не прикро констатувати, майже половина з них перебуває в аварійному стані. Тому надзвичайно цінними є випадки відновлення цих памяток народного зодчества. КРАЙ уже писав про реставровані деревяні шедеври у Дернові, Городку, Вовкові. Найближчим часом до цього списку можуть приєднатися дві церкви на Яворівщині, де реставраційні роботи йдуть повним ходом.

Успенська церква у Мор’янцях

Мова про Успенську церкву 1766 року в селі Мор’янці  та датовану 1821 роком церкву Різдва Пресвятої Богородиці (донедавна Зачаття святого Івана Хрестителя) у  сусідніх Глиницях. Обидві святині є пам’ятками архітектури місцевого значення і розташовані на території Краковецької селищної ради. Саме цей орган місцево самоврядування спільно з Львівською облдержадміністрацією і фінансує відновлення згаданих храмів.

Успенська церква у Мор’янцях

Мор’янці. Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Місцева парафія була заснована у 1766 році місцевим дідичем, коронним обозним та старостою белзьким Ігнатієм Цетнером. Ймовірно, у цьому ж році збудували існуючу дерев`яну церкву. Пізніші шематизми датують її 1773 роком, але це, швидше за все, дата посвяти церкви.

Церква хрещата в плані, одноверха. До центрального зрубу нави зі сходу прилягає гранчастий вівтар з двома захристіями по боках, із заходу – прямокутний бабинець, вхід до якого захищений дашкои на деревяних стовпах, а з півночі і півдня – укорочені прямокутні бічні рамена.

Відновлені хори Успенсько\ церкви

Бічний вхід до церкви розташований у західній стіні південного рамена нави. Стіни церкви шальовані вертикально вузькими деревяними планками, які імітують гонти.

На пірамідальному даху середхрестя нави поставлений низький світловий восьмерик, вкритий банею, яку вінчає великий ліхтар з маківкою. Менші маківки на опорах підкреслюють гребені дахів вівтаря, бабинця і бічних рамен.

Чотириярусний різьблений і золочений іконостас церкви походить з середини XVIII століття. Нині  через ремонт він ще не встановлений у церкві і перебуває на зберіганні.

Іконостас Успенської церкви

У ралянський період церква з 1961 року стояла зачиненою. Віруючі змушені були ходити на богослужіння в сусіднє село Мор’янці, а у своїй церкві молилися потаємно.  Лише у 1989 році церкву передали у користування місцевій громаді УГКЦ.

За час існування церква неодноразово зазнавала перебудов. Останню з них, зважаючи на її напівзруйнований стан після повернення віруючими місцева громада затіяла, покладаючись на власні сили. Однак після того, як церква почала просідати з однієї сторони, вчасно опам’яталася, зрозумівши, що храм потребує капітального ремонту і кваліфікованого втручання.

Успенська церква у Мор’янцях до реставрації

Реставраційні роботи в храмі Успіння Пресвятої Богородиці  тривають з 2018 року.  Минулого року замінили підвалини, здійснили гідроізоляцію, встановили нові кам’яні фундаменти, реставрувади несучі стіни. Цього року реставратори відновлюють куполи церкви – центральний уже реставровано, на черзі ще чотири маленьких ліхтаря над бічними навами, бабинцем та вівтарем. Наступного року, за твердженням начальниці відділу охорони історичних пам’яток ЛОДА Ганни Харун, реставрацію має бути завершено. Загальну вартість робіт оцінено майже в 7 млн грн.

Додамо, що дерев’яна двоярусна дзвіниця стовпової конструкції, що стоїть на захід від церкви, збудована у 1995 році.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Глиницях

Глиниці. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Ця церква донедавна носила назву Зачаття Святого Івана Хрестителя (під таким іменем вона й досі позначена на мапах). Найдавніші відомості про місцевий храм походять з 1510 року, а попередниця Існуючої будівлі, згідно напису на одвірках південних дверей в наву, була збудована  у 1689-му. Після великої пожежі вона фактично наново була збудована у 1821 році.

Відреставрований бабинець церкви у Глиницях

Будівля тризрубна, одноверха. Її нава, до якої існує вхід з півдня, з огляду на несиметричні форми, очевидно, була перебудована. До нави зі сходу прилягає вужчий вівтар гранчастої форми, при його північній і південній стінах прибудовані ризниці (північна більша), з заходу – вужчий прямокутний бабинець, який при розбудові поглинув зашклений ганок.

Стіни нави, бабинця (крім західної сторони) і східна стіна вівтаря мають піддашшя. Двосхилий ламаний дах нави завершує на світловому восьмерику шоломова баня з ліхтарем і маківкою. Гребені багатосхилого даху вівтаря і двосхилого бабинця вінчають менші ліхтарі з маківками.

Купол церкви у Глиницях після реставрації

Церкву грунтовно відремонтували у 1920-х роках. Тоді ж на південний захід від неї звели дерев’яну квадратну дзвіницю, вкриту пірамідальним дахом. На північ від неї нещодавно звели нову муровану триярусну дзвіницю, яка аналогічно церкві, завершується двосхилим дахом і ліхтарем з маківкою.

Церква була сильно пошкоджена під час Другої світової війни церкву пошкодили, і була відновлена по її закінченні. Проте, зважаючи на відсутність кваліфікованих майстрів, реставрацію було проведено нефахово, з використанням неякісної деревини та порушенням попередніх форм храму. Центральний барабан, скаждімо, був сильно зміщений до вівтарної частини, що фахівці вважають неприпустимим у дерев’яному сакральному будівництві.

Склепіння купола церкви у Глиницях

Нинішня реставрація храму,  розпочата в 2018 році, проходить уже за всіма канонами. Треба сказати, що на той час церква була у відверто аварійному стані. Церква була нахилена у західному напрямку, стіни бабинця прогнили до низу і деформувались. Тому насамперед було проведено протиаварійні роботи на куполі храму: відреставровані несучі конструкції центрального барабану і купола, виконано гідроізоляцію фундаменту.  Церкві було повернуто її первісний вигляд: її зробили коротшою, вирівняли каркас споруди та змістили купол на правильне місце. Бляшану покрівлю ліхтаря і даху нави замінили мідною, а піддашшя покрили гонтом. Проводиться реставрація фасадів храму, стін бабинця і вівтарної частини храму.

Іконостас церкви у Глиницях

Левову частку коштів на реставрацію виділила Краковецька селищна рада, долучився і обласний бюджет.

***

Важливою частиною праці реставраторів та пам’яткоохоронців є, так би мовити, просвітницька робота серед місцевого населення. Не секрет, що наші люди інколи мають доволі своєрідні естетичні смаки, які переносять і на сакральні споруди.  Реставрація пам’ятки в стилі «євроремонт» та якомога блискучіша бляха на ній – не поодинокий випадок на наших теренах. До того ж віруючих часто дратують довгочасні і занадто ретельні, як на їх погляд, реставраційні роботи – це, скажімо, доволі відчутно проявляється у тих же Глиницях.

Фрагмент іконостаса церкви у Глиницях

У цій справі неоціненною є допомога місцевих священнослужителів, від позиції яких сильно залежить настрій місцевої громади. Маємо як негативні приклади ставлення священиків до культурної спадщини (згадаймо хоча б нашумілу історію із знищенням розписів Сосенка у церкві в Славському), так і позитивні. І в цьому контексті добрим словом хотілося би згадати настоятеля Успенської церкви в Мор’янцях о. Тараса Мицу, який не лише ініціював реставрацію храму, але й згуртував громаду для допомоги цій благородній справі.

Церква у Глиницях до реставрації

Як добратись зі Львова

Автобусом

Автобуси на  Мор’янці та Глиницівідправляються з АС-4 (Янівське кладовище).

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Краковець. Лівий поворот на Глиниці за 300 м до прикордонного переходу «Краковець» (відстань – 70 км). Лівий поворот на Мор’янці – на 5 км паніше (відстань – 65 км)

Мандрівки