Постаті

Амвросій ПРИХИЛЬНИЙ. Творець храмів і фортифікацій

Видатний архітектор з плеяди геніальних італійців епохи Ренесансу, які творили у Львові Амвросій Прихильний, походив із місцевості Вальтелліна на півночі Ломбардії. Його справжнє ім’я – Ваберене Нутклаус.

Відомостей про становлення архітектора практично не збереглося. Відомо, що Амвросієм Прихильним Ваберне Нутклаус став, вступивши до львівського цеху будівничих.

У 1558 році був підмайстром у свого знаменитого земляка Петра Барбона, від 1591-го –цехмістр цеху львіських будівничих. У 1595 році одержав право громадянина Львова, якого добивався майже чотири роки.

Товаришував з іншим архітектором-італійцем Адамом Покорою, з яким до спілки придбав будинок на вулиці Зарванській (нині Староєврейська, 26), який невдовзі перебудував.

1620 року подарував свою земельну ділянку при Сокільницькій дорозі (нині вулиця Коперника) шпиталю святого Лазаря, ставши одним із його співзасновниківта пожиттєвим провізором (опікуном). 1634 року розпочав будівництво мурованого шпиталю на місці дерев’яного. У заповітах – своєму та дружини Зузанни передбачив кошти на закінчення будівництва костелу св. Лазаря. Помер бездітним, усе майно заповів шпиталю, доручивши Мартинові Годному завершити будівництво. Помер видатний архітектор 1641 року у Львові. Був похований у криптах костелу при шпиталі.

Шпиталь святого Лазаря далеко не єдиний витончений зразок архітектури, якому Львів має завдячувати Амвросію Прихильному. Серед його найвідоміших творів – синагога Золота Роза (спільно з Адамом Покорою за проектом Павла Щасливого), частково Успенська церква та Бернардинський костел.

Творив Амвросій Прихильний і в околицях Львова. Особливий слід він залишив у Жовкві, де збудував оборонні мури та знамениту колегіату святого Лаврентія. Також брав участь у будівництві замку Острозьких у Старому Селі.

Постаті