Постаті

МАНАСТИРСЬКИЙ Антін. Пісня на полотні

Антін Іванович Манастирський народився 2 листопада 1878 року у селі Завалів (нині Підгаєцький район Тернопільської області) в родині поштового урядника.

Освіту здобував у школі в Станіславові, куди родина переїхала після смерті батька, Львівській художньо-промисловій школі та у Краківській академії мистецтв.

У 1900-му році Товариство для розвою руської штуки, членом якого був Антон Манастирський, влаштувало його першу виставку карпатських пейзажів, з якої власне і почалося активне творче життя.

На своїх полотнах художник переважно зображував народну пісенну творчість. Сам Манастирський писав: «Все життя я мріяв, щоб думи мої, які я втілював у своїх картинах, були близькі і зрозумілі народові». У творчій спадщині художника є низка картин, назвами яких стали рядки народних пісень. Окрім того, Манастирський писав портрети та пейзажі, займався ілюструванням книжок та творив іконостаси. Найвідоміші його сакральні роботи – реставрація іконостасу в Успенській церкві Галича та авторство іконостаса у храмі в Літетині на Бережанщині. До шедеврів митця також варто зарахувати проілюстровану ним Біблію, яка побачила світ у 1926 році. До неї майстер створив понад 50 малюнків й оформив обкладинку.

У 1940 році, після радянської анексії західноукраїнських земель, Антін Макнастирський став членом Спілки художників України. Його роботи експонувалися, окрім Львова, у Харкові, Києві й Москві. На жаль, під час Другої світової багато робіт Манастирського було безповоротно втрачено.

У повоєнні роки до художника прийшло всенародне визнання. Його картини побували на виставках у Ризі, Таллінні, Вільнюсі, Кракові, Варшаві тощо.

У 1952-му у Львові картинна галерея організувала персональну експозицію Манастирського. Тут були представлені понад 100 робіт художника. А вже за рік йому присвоїли звання заслуженого діяча мистецтв УРСР, у 1957-му – народного художника України.

Помер Антін Манастирський 15 травня 1969 року. Поховали художника на Личаківському цвинтарі в родинному склепі. Його роботи зберігаються в музеях Львова, Києва, Полтави, Дніпра, Миколаєва та в приватних колекціях.

У 1978 року на будинку на вулиці Кармелюка, 9 у Львові, де у 1941—1969 роках проживав Антін Манастирський, було встановлено меморіальну таблицю авторства Еммануїла Миська.

Постаті