Мандрівки

Храми Золочева: Воскресенська церква і колишній «дім убогих»

Старовинний Золочів на Львівщині відомий туристам насамперед своїм легендарним замком XVII століття, що входить до популярного туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини». Та не меншу цінність становлять й інші історичні споруди міста. КРАЙ уже писав про найдавнішу в Золочеві церкву святого Миколая, одну з найвизначніших пам’яток епохи бароко в Україні – Вознесенський костел та про давній василіанський монастир. Сьогодні згадаємо ще дві архітектурні пам’ятки Золочева.

Воскресенська церква

Воскресенська церква

Воскресенський храм є пам’яткою архітектури національного значення. Він був збудований у XVII столітті як римо-католицький костел і  проіснував у цій якості до 1838 року, коли був переданий у користування греко-католикам. Нині храм належить  громаді Православної церкві України.

Портал Воскресенської церкви

Перший дерев’яний костел у Золочеві з’явився ще на початку XVI століття.  У 1624 році власник міста Якуб Собеський (батько майбутнього польського короля Яна ІІІ Собеського) заснував у Золочеві римо-католицьку парафію і виділив кошти на будівництво мурованого костелу. Спорудження храму у стилі ренесансу будівничим Єжи Гофманом було завершено у 1627 році. Костел, який було освячено на честь Успіння Пресвятої Діви Марії, передали під опіку отців-бернардинів. Пізніше він став парафіяльним костелом Золочева.

Уже в 1691 році костел разом з дзвіницею сильно обгорів під час великої золочівської пожежі. Відновлення храму відбулося за сприяння короля Яна ІІІ, він же виділив кошти на відлиття у Гданську нового дзвона. На дзвоні вибито королівський герб і дві медалі з портретами короля та його дружини Марії Казимири з латинськими написами та контурами ангелів над ними.

У крипті храму знайшли свій спочинок перша дружина Якуба Собеського – Маріанна з Вишневецьких, та їх доньки – Софія і Катерина.

Інтер’єр церкви

Храм був парафіяльним до 1838 року, коли був переданий греко-католицькій громаді міста. Тоді відбувся своєрідний обмін храмами – як компенсацію римо-католики отримали значно пишніший  костел піарів, який до того використовувався католиками східного обряду.

Воскресенська церква хрестовидна в плані, складається з прямокутної нави, трансепта з пізнішими добудовами та гранчастої апсиди. Бічні фасади прикрашено ренесансними різьбленими порталами. Дах храму увінчує невеличкий купол зі світловим ліхтарем на восьмигранному барабані. Внутрішні склепіння церкви – коробового типу з розпалубками.

Іконостас

Нижній ярус  підкупольного простору храму прикрашений ліпними скульптурними рельєфами, на гранях барабана розміщено скульптури.

Поруч з церквою розташована мурована двоярусна дзвіниця – квадратна у плані, під шатровим дахом.

Церква Воздвиження Животворящого Хреста

Церква Воздвиження Животворящого Хреста або «Дім убогих»

Зовсім поруч з Воскресенським храмом стоїть  церква Воздвиження Животворящого Хреста. Цей храм є одним з наймолодших в Золочеві, але розміщується він в найдавнішій споруді міста – збудованому в XV столітті Золочівському дворі, більш відомому за пізнішою назвою «Дім убогих».

Двір Золочів – фортифікаційна кам’яна споруда з ровом та валами навколо неї – вперше згадується в 1423 році, коли тодішні власники міста, родина Кирдеїв, передала його дрогобицькому старості Яну Менжику. За твердженням істориків, йдеться саме про будівлю теперішнього храму.  Точна дата побудови споруди невідома, але дослідники вважають найвірогіднішим часом початок XV-го, або навіть кінець XIV століття. Первісно будинок був збудований в готичному стилі, пізніше його було перебудовано в стилі ренесансу.

Так колишній “дім убогих” виглядав нещодавно

У XVII столітті будівля перейшла у власність королівської родини Собеських. Король не надто потребував цього приміщення, оскільки мав резиданцію у золочівському замку, тому без зайвих вагань передав його церкві під організацію Дому для убогих. У такій якості споруда й проіснувала до 1868 року, коли австрійська влада передала її військовим.

На початку ХХ століття будинок уже занепав настільки, що бургомістри Золочева регулярно  зверталися до вищих інстанцій з проханням відреставрувати споруду.  Після Першої світової війни була спроба відновити будівлю за гроші громади, однак оголошений збір коштів не приніс бажаних результатів. У радянський час, коли будинок слугував складом, руйнування продовжилося.

Колишня капличка

Лише кілька років тому, коли споруду передали Чинові братів менших (францисканців східного обряду), почалося її відродження. У квітні 2015 року колишній «Дім убогих» було освячено як церкву Воздвиження Животворящого Хреста греко-католицького монастиря Чесного Хреста святого Дам`яна.

Додамо, що найдавніший будинок Золочева не вперше використовувається в якості сакральної споруди  – ще у давні часи до головної зали будівлі було добудовано готичну капличку, а в 1686 році польський король особисто дозволив вірменській громаді Золочева проводити у ній богослужіння. Дозвіл підтвердив і римо-католицький єпископ міста.

Інтер’єр церкви

Як добратись зі Львова

Потягом

Електрички Львів-Злочів, Львів-Тернопіль (через станцію Злочів) вдправляються з головного залізничного вокзалу. Розклад дивитись тут.

Автобусом

Автобуси Львів-Золочів відправляються з АС-6 (вул..Личаківська, 154) з середнім інтервалом руху 20-30 хв.

Автомобілем

Їхати автодорогою Львів-Тернопіль. Відстань – 70 км

 

 

Мандрівки