Постаті

МЕНЦИНСЬКИЙ Модест. Тенор, який підкорив Європу

Модест Менцинський народився 29 квітня 1875 року в селі Великі Новосілки на Мостищині в сім’ї тамтешнього пароха отця Омеляна. Саме від свого батька одержав основи нотної грамоти.

Менцинські походили з давнього лемківського роду з бескидського села Менцина. Становлення майбутнього геніального тенора відбувалося у Хідновичах, куди родина переїхала у 1888 році.

Навчався у гімназіях Дрогобича і Самбора, де згодом керував шкільним хором. З 1896 до 1899 року навчався у Львівській духовній семінарії. Мистецтвом співу оволодів під керівництвом професора Львівської консерваторії Валеріана Висоцького. У 1899 році поступає на навчання до консерваторії німецького Франкфурта, де попри матеріальні нестатки стає одним з найкращих студентів. Його запрошують на концерти у різні міста Німеччини, а на канікулах юний Модест виступає в галицьких містах: Перемишлі, Львові, Станіславі, Стрию, Тернополі, Самборі.

Його дебют, як оперного співака відбувся 18 березня 1901року у франкфуртській опері. Молодий артист виступив у головній ролі в опері Флотова “Марта”. З ним укладають контракти відомі у Європі оперні театри.

У 1904-1908 роках – Менцинський перший тенор Королівської опери у Стокгольмі. Там він 1905 року одружився із шведкою Клері Дегн, зя кою у них було двоє синів – Іван (Ганс) і Юрій.

Попри виступи у шведській столиці, 1905 року співак виступав у Королівському театрі Ковент-Гарден в Лондоні. а в 1910-1926 роках був солістом Кельнської опери. Співав також у Берліні, Мюнхені, Гамбурзі, Копенгагені, Амстердамі, містах Франції та Італії. З 1926 року знову співав у Стокгольмській опері. Невдовзі відкрив там школу співу, в якій сам викладав вокал. За внесок у шведську культуру нагороджений урядовим орденом за заслуги.

Модест Менцинський насамперед прославився виконанням партій в операх Вагнера та Верді. Загалом його репертуарі було 50 опер.

До честі співака він ніколи не забував про рідну українську культуру. Менцинський першим на високому професійному рівні виконував пісні на слова Тараса Шевченка, був улюбленим виконавцем композитора Миколи Лисенка і в перше десятиліття ХІХ століття неодноразово виступав зі сцени львівського театру. У лютому 1916-го влаштував концерт для полонених українців у австрійському таборі Венцляр.У 1934році, за рік до смерті, заповів свою музичну бібліотеку Науковому товариству ім. Т.Шевченка у Львові.

Помер видатний тенор 11 грудня 1935 року в Стокгольмі і був похований на тамтешньому католицькому кладовищі.

На честь Менцинського названо вулиці у Львові та Мостиськах.

Постаті