Постаті

ТІРРГЕЙ П’єр Ріко. Французький слід у львівській архітектурі

Видатний французький інженер і архітектор доби рококо П’єр Ріко де Тірргей (Тірреґайль) народився у 1725 році.

Зі скупих відомостей, які збереглися про нього, відомо, що орієнтовно у 1752 році він прибув до Варшави з Іспанії. У столиці Польщі він оселився, заснував сім’ю, а 29 серпня 1752-го – став поручником пішого полку гетьмана військ коронних Яна Клеменса Браніцького. Над спорудженням резиденції останнього архітектор працював протягом 1753 – 1757 років.

У 1752–1754 роках навчав одного з архітекторів, зайнятих при роботах у Білостоку. 1762року видав докладну мапу Варшави, яка вперше базувалась на обмірах.

Протягом 1757–1760 років П’єр Ріко де Тірргей  проживав у Львові, де відзначився і плідною працею, і скандалами. У цей період він виконав ряд проектів магнатських резиденцій Львівщини. Серед точно відомих львівських робіт архітектора та тих, які йому приписують із певним застереженням, – перебудова палацу Бесядецьких, не збережений нині палац Чацького – Фелінського на Галицькому передмісті, модернізація палацу Антонія Бєльського біля Галицької брами. Вершиною творчості де Тірргейя вважають палац і сад Франциска Салезія Потоцького у Кристинополі (нині Червоноград), створені у 1757 – 1760 роках.

У Львові де Тірргей був відомим і через своє протистояння з найпопулярнішим архітектором того часу Бернардом Меретином. Француз гостро і не соромлячись у виразах, критикував останню фазу робіт під час спорудженняМеретином собору святого Юра.  Дійшло до того, що 3 листопада 1756 року Меретин вніс до міського суду маніфестацію, в котрій відкидав несправедливу критику, попереджав про початок судового процесу. Скандал між двома архітекторами ледь не змусив єпископа Лева Шептицького розірвати контракт з Меретином.

Загалом на території Польщі француз працював до1763 року. Про його подальшу долю відомо небагато. Ймовірно, що зробити блискучу кар’єру в Європі йому завадив прикрий характер. Точної дати смерті П’єра Ріко де Тірргейя невідомо. Припускають, що помер він після 1772 року у себе на батьківщині, у Франції.

На фото: палац Потоцьких у Червонограді

Постаті