Новини

В ЛОДА розповіли, як реставрують церкву у Волі-Гамулецькій

Церква Пресвятої Трійці у Волі-Гамулецькій Жовківського району є однією із 16-ти об’єктів на порятунок і реставрацію, для яких у 2020 році з обласного бюджету виділять 21 мільйон 200 тисяч гривень.

Про це повідомляє прес-служба Львівської ОДА.

«На Львівщині у цьому році реставруємо та рятуємо 16 об’єктів культурної спадщини.Дерев’яна церква на Гомульці, біля Львова – одна з них. Майже 10 років пам’ятки архітектури область утримує та реставрує за власний кошт. Державної програми для цього просто немає. А вона для нашої області – необхідна, адже тут – понад 8,5 тисяч культурних пам’яток. Тому ми намагаємося залучати кошти з різних джерел», – пояснює заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Відтак, у  церкві Пресвятої Трійці у Волі-Гамулецькій Жовківського району планують розпочати реставрацію. Церква була греко-католицькою ще до війни. Після псевдособору 1946 року, деякий час була закрита. Згодом, у 90-х, храм таки повернули УГКЦ.

У 50-х роках попри церкву Пресвятої Трійці проклали залізничну колію. Цікаво, що вона мала би проходити самою територією церкви, проте навіть в ті часи дивом вдалося домогтися, щоб рейки відсунули на кілька метрів далі. Не вдалося, однак, зупинити дивну реконструкцію храму у 70-х: тоді його зовні “обшили” бляхою, а зсередини – оббили фанерою.

“Під усією цією бронею храм “душиться”, тліє, там множаться шкідники. На куполі церква затікає, але це все під фанерою. І довший час ми цього не бачили. Може, то навіть була спеціальна державна політика – знищити церкву під виглядом реконструкції”, – зазначає місцева парафіянка, архітекторка-реставраторка, яка вже з 2006 року на пенсії, Галина Крук. Ще тоді, у 70-х роках ХХ століття, вона наполягала, що оббивати храм не можна. Однак не змогла цьому запобігти.

“На Львівщині маємо кілька сотень дерев’яних церков. Довкола Львова – це може бути особливий туристичний маршрут. До ідеї  розробити такий, я знаю, вже прийшли громадські кола. Львівські пам’ятку дуже важливі. Такі речі потрібні місту, бо скоро воно “задушиться” у натовпі туристів. Ми маємо що запропонувати українцям та іноземцям довкола обласного центру. А реформа децентралізації – це добрий крок до того, щоб і львівська влада вже думала і про нові туристичні маршрути, і про програму співфінансування реставрації цих пам’яток у довколишніх селах”, – наголошує директор департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Степан Скрип.

Нагадаємо, що 11 лютого Львівська облрада затвердила річне фінансування програми збереження культурної спадщини у сумі понад 21 мільйон гривень. Це 7% від загального бюджету Програми капітального будівництва в області.

Серед об’єктів, які отримають фінансування, також є: Поморянський замок (XVI-XVII ст), Палац у Тартакові Сокальського району (XIX ст), дзвінниця церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі (XVII) та ціла низка дерев’яних церков, які є пам’ятками національного значення.  У 2020 році роботи планують розпочати не лише у церкві Пресвятої Трійці (XVIII ст) у с. Воля Гамулецька, Жовківського району, але й Соборах Пресвятої Богородиці – у Заболотцях на Бродівщині (XVIII ст) та с. Гостинцеве Мостиського району (XVII ст), Різдва Пресвятої Богородиці –  у Щирці (XVI ст) тощо. Деякі об’єкти, як от Собор Святого Юра у Львові та дерев’яні храми у Глинниці та Морянцях цьогоріч планують завершити.

Новини