Постаті

БОУБЛІК Карел. Чеська цеглина у львівський фасад

Визначний чеський архітектор Карел Боублік, який більше частину творчого життя присвятив Львову, народився 1868 року у містечку Колінець, поблизу Плзеня.

У 1887 році Боублік закінчив будівельне відділення при вищій державній промисловій школі у моравському місті Брно, в якій викладали кращі тамтешні архітектори.

Отримавши диплом, Боублік працює в Брно технічним креслярем до 1889 року, поки не вирішує переїхати до Львова.Тут в 1889-90 роках він продовжує діяльність як технічний будівельний рисувальник, а у 1890 році одружується з чешкою Зденкою, яка походила з Брно. У цьому місті в 1914 році під час війни у 23-річному віці загине їхній єдиний син Карел.

У 1890-94 роках Боублік був підмайстром у Львівській філії знаменитої віденської фірми Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера і одночасно працював у  будівельному департаменті львівського магістрату.

Протягом 1895-1896 років Боублік був керівником технічного бюро фірми Івана Левинського. У листопаді 1896 року він успішно здав іспит у Галицькому намісництві, а в жовтні 1897-го – отримав патент від магістрату на право будівельної діяльності у Львові. Відтак починає активну самостійну діяльність, особливо в галузі багатоквартирного житлового будівництва.

Від 1900 року він активний член товариства «Чеська бесіда» у Львові, найстарішого у світі товариства поза межами Чехії. Він постійно входив до керівного правління, завідував у товаристві бібліотекою і в останні роки життя очолював його.Поза тим Боублік був талановитим акторомі грав на сцені аматорського театру «Чеської бесіди».

Але для Львова він, звісно, найбільше зробив за основною спеціальністю, додавши тогочасній архітектурній епосі розкішного необарокового шарму.

Перші його львівські споруди з’явилися ще у 1894 році під час Загальної Краєвої виставки. Він мав тоді тільки 25 років, ще не мав права на самостійну будівельну практику, але, оскільки він працював в магістраті, йому було доручено спроектувати, а потім спорудити деякі павільйони. Так, Боублік керував спорудженням Палацу Промисловості, який мав площу близько 6 тисяч кв. метрів. Боублік також споруджує на цій виставці концертний зал в стилі необароко зі стінописом власного проекту, який реалізували брати Флєґ, також ресторан, павільйони гігієни, ткацької школи в Корчині, і монтує Тріумфальну арку, через яку до Львова по вулиці Городоцькій в’їде сам цісар Франц Йосиф.

Після закінчення виставки, в 1895-96 роках, Боублік очолює бюро Івана Левинського. Починаючи із 1897 року чех створює проекти численних прибуткових кам’яниць. Одним з перших у Львові Боублік запроваджує нові принципи планування внутрішньої структури багатоквартирного будинку.

Чи не найвидатнішим творінням Боубліка у Львові вважають ансамбль багатоквартирних кам’яниць підприємця Юліуша Спеннаделя на стику площ Галицької, 7 і Соборної, 1-2-2а. В 1911-12 роках Боублік споруджує ще один знаковий для міста будинок – так званий «Дім преси» на розі Підвальної та Валової.

Серед інших творінь чеського архітектора варто відзначити будинки на Дорошенка,11, Куліша,1, Чупринки,47, будинки «Під павою» на Котляревського,22 і 24, житловий комплекс на Парковій, кам’яницю на Личаківській,16, «будинок з атлантами» на Грабовського, 6. Скульптурне оздоблення більшості з них виконав постійний партнер Боубліка Броніслав Солтис.

Залишив архітектор свій слід і у Ходорові, збудувавши там у 1912 році дім товариства «Сокіл».

Під час Першої світової війни архітектор проживав у Брно. Однак його постійно тягнуло до Львова, куди по війні він знову повернувся. Тут він і помер  1 травня 1925 року у віці 55 років. На жаль, його надгробок на Личаківському цвинтарі не зберігся. Як і не зберігся особистий архів. Однак збереглися десятки його будівель, які нині є окрасою Львова.

Постаті