Фотоекскурсії

Львів Івана Левинського

Міф про те, що «Львів збудували поляки» (німці, італійці, австрійці, комуністи тощо) так міцно навязували пересічному українцеві, що він увійшов у голови не лише різноманітної «вати». Це хибна теза. Львів справді завжди був мультикультуральним містом і свій слід в його архітектурі залишили представники різних народів. Проте одна з головних ролей у творенні цього унікального міста завжди належала представникам корінного етносу нашої землі – русинам-українцям. Аби переконатися в цьому, варто оцінити творчу спадщину одного з творців «львівської сецесії» – Івана Левинського.

Уродженець прикарпатської Долини, Левинський закінчив Львівську технічну академію (нині національний університет «Львівська політехніка»), отримавши фах інженера, а згодом і будівничого. Заснувавши власну будівельну фірму, Іван Левинський, як архітектор та будівельник, долучився до спорудження багатьох знакових для Львова споруд. Загалом у місті налічуються біля сотні будинків, споруджених у популярних тоді стилях модерну і сецесії підприємством Левинського.  Особливо багато його споруд на Кастелівці –улюбленому районі Івана Левинського, який вони забудовували разом з його багаторічним партнером, ще одним визначним львівським архітектором Юліаном Захаревичем (до слова, вірменином за походженням – ще один штрих до мультикультурності львівського зодчества). Там же, на Кастелівці Іван Левинський розмістив ще одне власне підприємство – фабрику кахлевих виробів, яка з часомстала одним з провідних підприємств Галичини..

Серед знакових споруд, спроектованих і зведених архітектурним бюро Івана Левинського у Львові – будинок страхового товариства «Дністер» (вул. Руська, 20), бурса Руського педагогічного інституту (тепер головний корпус Лісотехнічного університету, вул. Генерала Чупринки, 103), Торгово-промислова палата (тепер прокуратура Львівської області, пр.Шевченка, 17-19), Технологічний інститут (тепер Музична академія,  вул. Нижанківського, 5), Український Академічний дім (Коцюбинського, 21), будинок клініки Солецького (тепер прикордонний госпіталь, вул. Личаківська, 107). Зауважимо, що більшість цих проектів були колективною творчістю – Іван Левинський згуртував навколо себе цілу плеяду здібних пархітекторів, серед яких виділимо Тадеуша Обмінського та Олександра Лушпинського.

Будівельна фірма Левинського була найпотужнішою і найпрестижнішою у Львові, тож не дивно, що їй довіряли реалізацію своїх проектів і інші архітектори. І серед цих проектів були ті, які сформували обличчя Львова – головний залізничний вокзал, «мавританська» будівля юдейського шпиталя, готель «Жорж» і, нарешті,  головна прикраса міста – львівська Опера.

 

 

 

Фотоекскурсії