Постаті

КРИВЕНКО Олександр. Провідник журналістського поступу

Олександр Анатолійович Кривенко народився 13 травня 1963 року у Львові в родині переселенців з Вінничини.

1987 року закінчив філологію у Львівському національному університеті ім. Івана Франка та почав працювати на кафедрі української літератури. У той же час активно включився в суспільно-політичні процеси. Був одним з організаторів та активістів Товариства Лева, брав участь у створенні «Меморіалу», Товариства української мови, а у вересні 1989 року був делегатом  Установчого з’їзду Народного Руху. Протягом 1990 – 1994 років був депутатом Львівської обласної ради та очолював у ній комісію з проблем молоді.

Суспільно активним Олександр був усе життя. З червня 2001 року він президент громадської організації «Хартія 4»,  того ж року очолив українсько-польський журналістський клуб «Без упереджень».

Певний час займався політикою. Співпрацював як радник з урядом Павла Лазаренка, був активним діячем Народно-демократичної партії.  Наприкінці 2001-го після певної паузи повернувся в публічну політику. Був членом президії Громадського комітету опору «За Правду!», протягом кількох місяців виконував обов’язки прес-секретаря Форуму національного порятунку.

Однак в історію Кривенко увійшов передусім, як легендарний журналіст свого часу. Ще у 1988 році він організував і редагував самвидавчий збірник статей «Віко». Наступного року за його активної участі з’явився самвидавчий «Поступ», який став предтечею, можливо, найлегендарнішої української газети нового часу «Post-Поступу», редактором якої Олександр був з липня 1991-го по квітень 1995 року.

Далі був київський етап у журналістській кар’єрі Кривенка. З травня по листопад 1995 року він працював головним редактором інформаційних програм «Вікна» та «Вікна в світ» Міжнародного медіа центру «Інтерньюз», у 1996 році став головним редактором Телевізійного інформаційного агентства «Вікна».

З лютого 1998-го по червень 1999-го працював головним редактором ТСН на каналі «1+1». У 1999-2000 роках очолював ще один успішний проект – популярний журнал «Політика і Культура» (ПіК).  З лютого 2002 року Кривенко очолював інформаційно-розмовне «Громадське радіо», яке вело мовлення в інтернеті та на хвилях регіональних радіостанцій.

Поміж тим встиг на короткий час повернутися до Львова, де наприкінці 1997-го взяв участь у створенні щоденної газети «Поступ» і два місяці був її шеф-редактором.

Загинув 9 квітня 2003 року вночі о 2:20 в автокатастрофі біля села Скибин на трасі Київ — Чернігів — Нові Яриловичі, повертаючись після поминок за загиблим попереднього дня в Іраку українським телеоператором Тарасом Процюком. За кермом автомобіля «Фольксваген гольф», в якому їхав Кривенко, був співробітник Офісу координатора проектів ОБСЄ в Україні Гізо Грдзелідзе, який теж загинув.

Похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Його статті та есеї можна прочитати у збірці публікацій тижневика «Post-Поступу», яка вже стала бібліографічною рідкістю, та у виданій в співавторстві з Володимиром Павлівим «Енциклопедії нашого українознавства».

Постаті