Постаті

ДОЛИНСЬКИЙ Лука. Образи Божі та людські

Видатний іконописець та портретист Лука Долинський народився близько 1745 року в Білій Церкві. Навчався в Київській духовній академії, де талант молодого художника привернув увагу київського греко-католицького митрополита Пилипа Володковича. Саме з ним молодий Лука у 1770 році прибув до Львова, де протягом кількох років працював писарем Собору святого Юра. Проте талант Долинського потребував розвитку. Львівський єпископ Лев Шептицький призначив йому стипендію на навчання у Віденській Академії мистецтв, де Лука протягом 1775-1777 років вивчав монументальне і станкове мистецтво.

Після повернення до Львова йому було доручено оздоблення собору святого Юра, яке він завершив приблизно 1785 року. Через 2 роки виконане особисто оцінив імператор Йосиф ІІ, і подарував маляру перстень з власної руки.

Загалом Долинський створив сотні робіт, багато з яких до нас не дійшли. Працював переважно у Львові, однак брав участь і в оздобленні храмів у Вороблевичах (Дрогобицький район), Мшані (Городоцький район), Підкамені та Жовкві.

Серед найвідоміших робіт майстра портрети владики і свого покровителя Пилипа Володковича та князя Лева Даниловича, ансамбль ікон собору Святого Юра: іконостас (ікони «Христос», «Богородиця», «Святий Юрій», «Покрова Богородиці», 16 празникових образів, овальні ікони пророків для собору Святого Юра), картини у пресвітерії, «Христос проганяє купців з храму», частково збережений нині іконостас семінарської Зішестя Святого Духа, частково збережені бічні вівтарі церкви Петра і Павла на Личакові, стації Бернардинського монастиря, з яких сьогодні збережено шість, і розписи у церкві святої Параскеви П’ятниці. Ці роботи назавжди ствердили Луку Долинського як одного з найвидатніших іконописців Львова.

Крім того, у 1807-1810 роках Долинський створив цикл робіт для Успенської церкви Почаївської лаври: іконостас (замінений за вказівкою царя Алєксандра ІІ 1861 року), головний і бічні вівтарі, численні композиції на тему «Чудес Христа» на пілястрах, настінний живопис, пов’язаний з історією монастиря,монастирських легенд, портрет архимандрита Левинського.

Окрім монументальних полотен і настінних розписів в храмах, створив галерею церковних ієрархів. Частина творів сьогодні зберігається в Львівському Національному музеї.

Лука Долинський був одружений на міщанці з Яворова Катерині Савицькій. Подружжя мало восьмеро дітей: син Михайло був парохом в селі Знесіння під Львовом, Іван — старшиною австрійського війська, Лев — державним урядником, Станіслав — скарбовим урядником. Три дочки вийшли заміж за священиків, а донька Олена померла в юному віці.

Сам художник помер у Львові у власному будинку на теперішній вулиці Городоцькій 10 березня 1824-го у віці 80-ти років. Був похований на тодішньому Городоцькому кладовищі.

На його честь названо вулиці у Львові та Білій Церкві.

Постаті