Постаті

СТОЦЬКИЙ Омелян. Пенсіонер, який відкривсхідницькі води

Видатний український дослідник і педагог Омелян Олександрович Стоцький народився 15 серпня 1894 року в селі Богутин на Золочівщині в родині священника.

У він закінчив гімназію у Львові, а вже наступного оку був призваний до війська. 1916-го потрапив до італійського полону, де перебував 3 роки.

По закінченні війни, із 1920 по 1921 рік працював службовцем нафтового об’єднання «Сільва Пляна» в Бориславі, а у 1921-1924 роках – службовцем Бориславського нафтопромислу «Нафта». У 1920 році одружився з донькою головного лісничого Борпислава Михайла Осецького  Павлиною. Цікаво, що шлюб молодій парі давав сам МитрополитАндрей Шептицький.

Протягом 1924-1926 років Стоцький навчався в Бориславській крайовій гірничо-вертничій школі на бурильному курсі. Після її закінчення і до 1927 року працював оператором газолінового заводу «Нафта», однак прагнув продовжувати навчання..

1928 року Омелян вступив до Львівського університету на філософський факультет (1 рік вчився на природничому відділі, а потім перевівся на гуманітарний), який закінчив у 1932-му. Ще через рік склав іспит на ступінь магістра німецької філології.

У 1932-1934 роках влаштувався вчителем державної гімназії в Станіславові, а протягом 1935-1939 років викладав німецьку мову в державній гімназії № 1 у Ряшеві. Попри викладання німецької, навчав дітей гри на роялі, при чому особисто складав програми уроків і навіть писав власні мелодії.

У 1940-1942 роках працював у Ряшівському машинописному бюро, а потім (до 1944-го) — у такому ж бюро у Львові. Звідти із сім’єю виїхав до Австрії, де закінчив молочарські курси і працював лаборантом приватної молочарні.

У 1945-1949 роках Омелян Стоцький – директор, а потім головний інженер газолінового заводу у Східниці. За той час він підняв завод з повоєнної руїни і вивів його в ряд прибуткових підприємств краю. Проте партійні чиновники понизили «неблагонадійного» Стоцького в посаді спочатку до майстра підземного ремонту, потім до техніка з газу і врешті до лаборанта. Саме з цієї посади у жовтн 1956 рокуСтоцькийі вийшов на пенсію.

Однак пенсія не означала відпочинок, і Стоцький почав шукати у Східниці лікувальні води, про наявність яких уже давно здогадувався. Після майже 30-річної пошукової роботи, яку раніше за браком часу Омелян Стоцький проводив дуже повільно, він знайшов у Східниці 38 джерел мінеральних вод. Спочатку досліджував їх самостійно, а потім відстоював їхнє визнання.

У 1966 році головний лікар Східницької лікарні Степан Дуда зважився на експеримент. З’їздивши до Львова, умовив урологічних хворих, приречених на видалення нирки, попити воду в Східниці. Через три тижні, після повторної діагностики, медики констатували: оперативне втручання хворим не потрібне. Це був блискучий результат. А з часом Стоцького і Дуду запросили на колегію Міністерства охорони здоров’я. У півторагодинному виступі першовідкривач східницьких мінеральних джерел піддав нищівній критиці вердикт Одеського інституту курортології, яким не визнавалося цілющості східницьких вод. Колегія Мінздорову постановила продовжитои вивчення мінеральних вод Східниці.

Після проведених дослідів наукова комісія дійшла до висновку, що східницкі мінеральні води придатні для лікування цілого ряду урологічних недуг і захворювань шлунково-кишкового тракту. Тож Львівський обласний відділ охорони здоров’я з серпня 1970 року відкриває в Східницькій селищній лікарні реабілітаційне відділення, що стало базою для подальшого вивчення місцевих мінеральних вод.

9 січня 1976 року селище Східницю було визнано Всесоюзним курортом, а 3 листопада 1977-го Міністерство геології СРСР видало Омелянові Стоцькому диплом відкривача східницьких мінеральних вод . У 2005 році курорт почав офіційно називатися «Всеукраїнський курорт імені Омеляна Стоцького».

Омелян Стоцький помер 10 січня 1979 року у Східниці. Там і похований.  У селищі діє невеликий музей, де зібрано експонати, що стосуються життя Омеляна Стоцького та його боротиьби з бюрократами за визнання цілющих вод. До створення цього музею активно доклалася донька дослідника – Ганна Стоцька.

15 серпня 2014 року  на фасаді будинку, де проживав Омелян Стоцький, урочисто відкрили меморіальну таблицю.

Постаті