Жовківська синагога: шедевр світового значення

Постання синагоги в Жовкві безпосередньо пов’язане з іменем короля Яна III Собеського. У 1664 році Ян Собеський, тодішній дідич Жовкви, підтвердив привілей свого діда Станіслава Даниловича на зведення синагоги. І знову будувати її не розпочали. У 1678 і 1687 роках Собєський повторював свій дозвіл – вже як король Ян III.

Зведена у ренесансовому стилі мурована синагога постала на місці давньої дерев’яної – у найнижчій ділянці тодішньої Жовкви, при північному пряслі міських оборонних мурів, біля міської брами, яка називалася Жидівською.

Будівничим синагоги вважається Петро Бебер, шанований в тому часі архітектор німецького походження, який був королівським будівничим – «муратором» короля Яна III і працював в Жовкві у 1685-1694 роках. Закінчував побудову синагоги уже інший будівничий, бо роботи тягнулися ще довго після смерти Бебера.

Жовківська оборонна синагога є однією з найбільших і найвідоміших у Європі і по праву вважається шедевром архітектури ренесансу. Вона стала зразком для побудови багатьох інших юдейських споруд, зокрема, синагоги в Тель-Авіві. Попри це, нині синагога у Жовкві перебуває під загрозою руйнації і занесена до списку Нью-Йоркського фонду світових пам’яток «100 пам’яток світу, які знаходяться в загрозливому стані».

Відео – Ігор Мартинів

На карті:

Відеоекскурсії