Постаті

АКСІНІН Олександр. Львівський Дюрер

Відомий львівський художник-графік Олександр Аксінін, якого називали «львівським Дюрером», народився у Львові 2 жовтня 1949 року. Його батько Дмитро Петрович був військовим картографом, а мати Людмила Юхимівна (з дому Нестерова) працювала на Львівській залізниці. 1952 року після 10 років заслання до родини у Львів приїхала бабця майбутнього художника Олександра Нестерова, колишня вчителька російської мови, яка й зайнялася вихованням онука.

Протягом 1956—1966 років Олександр навчався у львівській середній школі № 52. Змалку хлопець виявляв нахили до художньої творчості. Впродовж 1963-1966 років, паралельно з загальноосвітньою школою, він відвідував вечірню художню школу; з того часу збереглося чимало його малюнків. Згодом, протягом 1967—1972 років, Олександр навчався на графіці в Українському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова. Від травня 1973 року рік служив у війську, спочатку в Бродах, пізніше – у Львові, куди був скерований для участі в художньому оформленні експозиції Музею військ ПрикВО.

Протягом 1974—1977 років Аксінін працював художником-дизайнером у проектно-конструкторскому бюро Міністерства легкої промисловості. 1977 року назавжди покинув офіційну роботу, присвятившись винятково творчості як вільний художник. Помешкання Аксініна і його дружини, письменниці і художниці Енґеліни (Ґелі) Буряковської (1944—1982), стало одним з центрів львівського неформального мистецтва, де проводилися і перші «квартирні» виставки. Олександр і Ґеля були тісно пов’язані з андеграундом Москви, Ленінграда та Прибалтійських країн.

Перша персональна виставка художника відбулася 1979 року у Талліні. Згодом пройшли дві перші міжнародні виставки – у Лодзі та Варшаві.

3 травня 1985 року, повертаючись з Талліна, Олександр Аксінін загинув у авіакатастрофі, яка трапилася у небі поблизу Золочева. Похований на Янівському цвинтарі.

За своє коротке життя митець створив 343 офорти (не рахуючи великої кількості варіантів їх друку і оформлення), близько 200 аркушів нетиражної графіки (малюнків аквареллю, тушшю і гуашшю, в тому числі виконаних на відбитках офортів), і п’ять живописних робіт. 27 томів щоденників художника за 1965—1985 роки містять понад 200 ескізів і велику кількість малюнків-ідей, яких вистачило б на багато років творчої діяльності.

За межами СРСР про Аксініна заговорили наприкінці 1970-х років, коли він отримав Почесну медаль на міжнародному бієнале «Малі форми графіки» в Лодзі. 1981 року екслібрис Аксініна для Любінського бенедиктинського монастиря в Польщі, визнали найкращим на конкурсі, присвяченому 1500-річному ювілею святого Бенедикта.

Офорти Аксініна з успіхом експонувалися на багатьох міжнародних виставках. Сьогодні роботи графіка знаходяться в музейних та приватних колекціях багатьох країн світу. У 2015 році серію офортів «Босхіана» було включено до постійної експозиції Арт-центру Йєроніма Босха в нідерландському Гертогенбосі.

Постаті