Постаті

ПОЛОТНЮК Ярема. Найвідоміший львівський мусульманин

Видатний український сходознавець і перекладач Ярема Полотнюк народився 2 липня 1935 року в Коломиї. Він був сином знаменитої письменниці Ірини Вільде та інженера й активного діяча національного-визвольних змагань Єігена-Володимир Полотнюка.

Першою вчителькою Яреми була його бабуся по матері –Адольфіна Гнатівна Макогон. Середню освіту здобув у Львівській середній школі. Перше знайомство зі Сходом почалося у Львові, де Полотнюк у віці 15 років уперше почув перську та арабську мови.  Захопився ними, почав вивчати і, вже будучи студентом Львівської політехніки, веде там гурток перської мови.

Перебуваючи на практиці у Харкові, Полотнюк познайомився з відомим арабістом Ковалівським і за його порадою вирішив поступати у Ленінградський університет, де на той час найкраще викладали сходознавство. Туди хлопця прийняли навіть без вступних іспитів, однак перед цим він ще три роки мусів пропрацювати інженером-електриком в конструкторському бюро львівського заводу «Автонавантажувач».

Під час навчання в Ленінграді Полотнюк уклав «Малу антологію перської поезії», до якої увійшли і його власні переклади. Під час практики у Таджикистані майбутній сходознавець купив близько 40 рукописів, які пізніше передав у Фонд рідкісної книги бібліотеки Львівського університету. Під час тієї практики він захворів на малярію та був врятований від смерті родиною депортованих кримських татар, яка виходила його. Ця подія стала поштовхом до прийняття Полотнюком ісламу.

Після закінчення у 1967 році Ленінградського університету викладає курси перської та арабської мов у Львівському національному університеті імені Івана Франка, працює в Інституті суспільних наук АН УРСР, пише дослідницькі праці.

У 1990-х роках Ярема Полотнюк працює в Музеї історії релігії, Львівському національному університеті та в Київському Інституті сходознавства АН України.

У 1997 році з ініціативи Полотнюка на базі Львівського університету відкрили кафедру сходознавства.

Помер Ярема Полотнюк 22 серпня 2012 року у Львові, де і похований. По собі орієнталіст залишив багато ґрунтовних досліджень з перської мови та літератури, індійського фарсі, арабо-мусульманську та персо-мусульманську культури.

 

Постаті