Постаті

УРБАНІК Мартин. Будівничий доби бароко

Мартин Урбанік, один із найяскравіших галицьких архітекторів доби бароко, народився у Замості (нині територія Польщі). Точна дата його народження невідома.

Прибув до Львова, де 25 січня 1750 року одружився із Агнесою Рейх, донькою львівського цехового шевця.

У Львові Урбанік створив будівельну спілку із ще одним знаковим будівничим епохи Бернардом Меретином. Не будучи членами львівського цеху будівничих, партнери часто відбирали у місцевих майстрів об’єкти, що спричинилося до низки позовів проти них. Але саме завдяки судовим справам, котрі збереглися в архівах, сьогодні відомо автором яких споруд був Урбанік.

Певний час Урбанік, як і Меретин, був надвірним архітектором графа Миколи Потоцького, відомого естета та мецената. З невідомих нині причин Урбанік розходиться з Меретином і починає працювати самостійно. Позов цеху проти Урбаніка перелічує цілий ряд об’єктів, відібраних архітектором, що дозволяє пов’язати їх будівництво з його іменем.

Отож, у сучасних дослідників є можливість визначити основні роботи Урбаніка у Львові. Так, від 1745 року і до смерті він керував будівництвом нового костелу Божого Тіла монастиря домініканців і спроектував при цьому храмі вівтар каплиці Потоцьких.  Здійснював роботи на низці об’єктів у вірменському кварталі, відбудовував бенедиктинський монастир після пожежі 1746 року, керував будівництвом дзвіниці, яка збереглася нині по вулиці Коперника, 36.

Завдяки Урбаніку нове обличчя отримав храм Марії Магдалини, який архітектор розбудовував протягом 1753-1758 років. Костел після розбудови став шестистопною тринавною базилікою із новим триярусним фасадом.

Матеріали позову проти Урбаніка 1750 року також свідчать про роботи, які він виконував поза межами Львова. Найзнаковіші з них – костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії у Бучачі, Успенська церква у Городенці та домініканський монастир у Богородчанах.

Припускають, що Урбанік був автором проекту костелу Непорочного зачаття у Лопатині. За іншою версією, автором храму був його зять Клеменс Ксаверій Фесінгер. Хоча не виключено, що це була їх спільна робота.

Останні дані про архітектора Мартина Урбаніка датовані весною 1764 року. 24 березня він востаннє взяв плату за роботи для домініканського костелу у Львові, а 9 квітня стало відомо про його смерть.

Постаті