Постаті

МІЗЕС Людвік фон. Засновник австрійської школи економіки

Основоположник неолібералізму, засновник австрійської школи економіки Людвіг фон Мізес народився 29 вересня 1881 року у Львові в заможній єврейській родині.

Після здобуття шкільної освіти поїхав навчатися до Віденського університету, де вже у 27-річному віці здобув докторський науковий ступінь.

Його перша наукова праця «Теорія грошей та кредиту» (1912) одразу принесла автору європейську популярність. Протягом 1909-1934 років Людвіг фон Мізес був економічним радником та, згодом, головний економічним радником Австрійської торговельної палати. Вважають, що значною мірою завдяки його зусиллям Автрію вдалося врятувати від гіперінфляції  у першій чверті ХХ століття.

Фон Мізесстворив Інститут досліджень економічних циклів, директором якого призначив Фрідріха фон Гаєка – свого колишнього учня та майбутнього лауреата Нобелівської премії. Показово, що відзначена Нобелівським комітетом праця стосувалася теорії комерційного циклу, розробленої фон Мізесом. У першій третині ХХ століття виходець зі Львова проводив відомі приватні економічні семінари, в роботі яких брали участь найкращі молоді європейські економісти і з якого вийшла ціла плеяда видатних фахівців.

1922 року фон Мізес опублікував свою етапну працю «Соціалізм: економічний і соціологічний аналіз», в якій довів несумісність соціалізму та промислової економіки. Більшість наступних праць ученого також стали віховими в економічній науці.

З приходом до влади в Німеччині націонал-соціалістів Людвіг фон Мізес емігрує до Женеви, де пише «Національну економіку», яку з часом вважатимуть вершинною працею вченого.

З 1940 року Людвіг фон Мізес живе у США, де продовжує займатися наукою та викладацькою діяльністю. Стане одним з найстарших професорів країни. Помер великий економіст 10 жовтня 1973 року в Нью-Йорку. Його ідеї мають багато прихильників і послідовників і сьогодні.

Низку праць фон Мізеса перекладено українською. 4 жовтиня 2011 року на будинку по вулиці Гнатюка, 13 у Львові, де жив учений, було відкрито меморіальну дошку.

Постаті