Мандрівки

Введенська церква у Тернавці. Бойківська автентика серед карпатських гір

Якщо хочете побачити справжню красу карпатських сіл, не прикрашену неіснуючими легендами і байками для приїжджих, вирушайте у Тернавку. Це лише за декілька кілометрів від знаменитого гірськолижного Славського. Проте тут, на відміну від розбалуваного курортного туристами містечка, збереглася автентичність суворого і прекрасного гірського буденного життя.

Введенська церква у Тернавці

Якщо в курортних селах може здаватись, що людина підкорила природу, то в Тернавці навпаки – сама добровільно підкорюється природі і живе з нею душа в душу, черпаючи силу і відтворюючи по-своєму її красу. Як наслідок і виникла окраса села – церква Введення в храм Пресвятої Богородиці, пам’ятка архітектури місцевого значення.

Введенська церква з дзвіницею

Кажуть, люди, які живуть в гармонії з природою, добре відчувають енергетично сильні місця. Саме особлива енергетика, якщо вірити старшим, ставала головним критерієм для вибору локації під будівництво храму. У Карпатах це зазвичай виокремлені мальовничі пагорби. І справа тут не в тому, щоб похвалитись, чий хрест вищий, а швидше в поєднанні природного місця сили із силою щирої молитви. Судячи з Введенської церкви у Тернавці, така теорія має підстави, тому що ця церква заворожує навіть тих, хто не надто цінує релігійні пам’ятки.

Введенська церква на тлі карпатських гір

Її видно з будь якого куточка села, ба, більше навіть із сусідніх сіл. Як княжна, вбрана у жовте, вона гордо височіє на окремому пагорбі, оточена горами і людьми. Зведена вона у 1921 році за підтримки отця Ярослава Левицького на місці старої церкви, що сильно постраждала у часи Першої світової війни.

Дзвіниця

До слова, попередниці цього року могло б виповнитися 240 років – стара святиня складалася з трьох розміщених по осі схід-захід прямокутних зрубів: вужчого вівтаря, ширшої нави й вужчого бабинця. Наву вінчав верх із одного четверика й трьох восьмериків, а над вівтарем і бабинцем здіймалися верхи з двох восьмериків.

Верх бабинця нависав над входом, утворюючи відкритий ґанок. У його горішній частині, первісно оточеній відкритою галереєю, містилася емпора-каплиця. Оперізувало споруду широке піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів.

Стара церква у Тернавці (розібрана після 1-ї світової війни)

Проте під час бойових дій 1914-1915 років ця краса була сильно пошкоджена і вже у 1918 австрійський уряд виділив кошти на реставрацію храму. Але 13 вересня того ж року о. Іван Куземович повідомив про бажання громади збудувати нову церкву, а не ремонтувати стару.

Інтер’єр церкви

За однією з версій майстрами, що взялися зводити новий храм були Михайло і Григорій Комарі з села Цінева. Проте частіша згадується ім’я Йосифа Фенкеля – майстра-теслі, що працював на початку ХХ століття, який нібито взяв за зразок форму церкви в Лютовиськах спроектовану Василем Нагірним. Так постала ця хрещата будівля, яку ми можемо майже в первозданному вигляді побачити і сьогодні.

Розпис купола церкви

Церкваа поставлена на кам`яному фундаменті і накрита трьома шоломовими банями, які завершують ліхтарі з маківками. На південь від храму, біля входу на подвір`я, розташована широка приземиста дзвіниця, накрита восьмибічним шатром. На хорах нової церкви розмістили частини іконостасу XVIII століття з розібраної старенької святині. На стінах храму досі зберігаються старовинні документи з ім’ям митрополита Андрея Шептицького.

Художник Юрій Бандера «В Тернавці»

У радянські часи, коли церква була закритою, вперті і нескорені духом горяни вважали своїм обов’язком бити в дзвони. З одного боку – звук церковних дзвонів чути по всій окрузі і це піднімало настрій, з іншого – гріх не полоскотати нерви ворогу. Сьогодні у храмі проводять реставраційні роботи. Церкву помалювали, а подвір’я виклали бруківкою. Проте навіть таке осучаснення не позбавляє її автентичного бойківського шарму.

Як добратись зі Львова

Потягом

Їхати з приміського вокзалу електричками Львів-Лавочне, Львів-Мукачево та Львів-Чоп (розклад дивитись тут).

Автомобілем

Їхати трасою Київ-Чоп. Після Сколе повернути ліворуч, на Славське-Лавочне. Тернавка розташована на півдорозі між цими насчеленими пунктами. Відстань від Львова – 140 км.

 

Мандрівки