Постаті

КАМЕНОБРОДСЬКИЙ Альфред. Архітектор і живописець

Альфред Каменобродський народився 10 березня 1844 року в Тарновіу родині службовця магістрату.

19-річним пристав до Польського повстання 1863 року і вже в одній із перших битв отримав важке поранення.

Згодом у Кракові навчався рисунку в Леона Дембовського, після чого продовжив студії у Паризькій школі мистецтв і вивчав архітектуру у Віденській політехніці.

Однак «його» містом став Львів. Із 1877 року Каменобродський був членом Політехнічного товариства у Львові і певний час входив до складу його правління.

Від 1920 року мав у Львові власну виставку проектів, архітектурних макетів та акварелей. Був членом журі конкурсів на проект розширення дому «Сокола» на нинішній вулиці Дудаєва, проектів будівлі Акціонерного кооперативного банку, будівлі казино, дому Ремісничої палати у Львові.

Каменобродський однаково успішно проявив себе в архітектурі та живописі. У своїх акварелях він увічнив багато памяток львівської архітектури. Сьогодні значна частина його робіт знаходиться в Історичному музеї та Музеї історії релігії.

І все ж для Львова Каменобродський перш за все залишається архітектором, який подарував місту десятки чудових будинків, вілл та інших об’єктів.

На його рахунку корпуси Львівської політехніки, цивільні споруди на нинішніх вулицях Дорошенка, Бандери, Франка, Чупринки, Кривоноса, Крушельницької та багатьох інших. Серед оригінальних творінь Каменобродського можна виділити трамвайне депо на Сахарова та водонапірну вежу у Стрийському парку, збудовану до Крайової виставки 1894 року. Саме на цій виставці за свої архітектурні роботи Каменобродський отримав золоту медаль.

Архітектор намагався проявити себе і в сакральній архітектурі. Зокрема, є автором проекту костелу в Родатичах.

Був одружений з вихідкою з Угорщини Юзефою Кортсмарі, з якою побрався під час перебування у Відні. У родини було семеро дітей, зокрема син Адольф, який теж став архітектором і в деяких проектах допомагав батькові.

Помер Альфред Каменобродський у Львові 25 листопада 1922 року. Похований на Личаківському цвинтарі.

Постаті