Новини

У Львові презентували віртуальний княжий Звенигород

У Львові презентували проєкт «Княжий Звенигород: від реального до віртуального», реалізований за підтримки Українського культурного фонду. У межах проєкту вперше в Україні у віртуальній реальності відтворили середньовічну княжу столицю. 12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити, вдягнувши VR окуляри. Чотири з них – інтер’єри церков та палаців, вісім – вулиці, площі та панорами давнього міста. 

Про це повідомляє прес-служба Львівської ОДА.

Все це стало можливо завдяки проєкту “Княжий Звенигород: від реального до віртуального”, який цього року реалізувала команда науковців, дослідників та ІТшників, на чолі з Наталею Войцещук, за підтримки Українського культурного фонду та Пустомитівської районної ради.

“Такі ініціативи мають бути підтримані і розвиватися. Це дає надію на розуміння важливості культурної спадщини з боку громад. Це сприяє розвитку туризму, який є однією з найважливіших галузей для Львівщини. Ми точно маємо що берегти, реставрувати, відновлювати і показувати цілому світові. До того ж, саме через історію, культуру, а також розвиток туризму, ми творимо свої міцні захисні механізми і свою зброю в інформаційній війні, яка, на жаль, триває для України”, – зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Над проєктом працювала команда археологів, істориків, архітекторів, мистецтвознавців, художників, графіків та IT-шників зі Львова та Києва.

“Вибираючи локації для реконструкцій, ставили собі за мету показати дуже різний Звенигород: місто князів і звичайних ремісників. Тому обирали різні закутки. При цьому, ми не могли оминути увагою найбільш знакові споруди міста – церкви та палаци, тому показали їх не просто ззовні, а відтворили інтер’єри. Усі наші реконструкції опираються на знахідки археологів минулих років”, – розповіла керівниця проєкту Наталя Войцещук.

Однак мандрувати середньовічним Звенигородом у VR окулярах на території заповідника “Древній Звенигород” можна буде вже наступного року. Наразі тут розпочали впорядковувати територію.

У межах проєкту, підтриманого УКФ, у співпраці з компанією Skeiron також створено AR додаток, до якого увійшли три AR продукти: поштівки, “портали часу” та дитяча книжечка “Пригоди у княжому Звенигороді”, яку намалювала львівська художниця Леся Квик, а вірші написав відомий письменник та перекладач Андрій Содомора.

20 AR поштівок задумані як оригінальний подарунок чи згадка зі Звенигорода. Навівши на них відкритий у смартфоні додаток, можна побачити будівлі давнього міста та знахідки археологів з його території у формати доповненої реальності.

Завдяки “Порталам часу” можна з допомогою смартфона прогулятись двома звенигородськими церквами – дерев’яною та мурованою, а також заглянути до княжого палацу. Усі будівлі відтворено так, як вони могли виглядати у середині XII cт. – часі найбільшого розквіту Звенигородського князівства.

Незвична дитяча книжечка розповідає про пригоди п’яти друзів у давньому княжому місті Звенигороді.

“У Середньовіччі Звенигород був одним із найбільших міст західної України – столицею Звенигородського князівства. Припускають, що він на 200 років старший за Львів. Для нас важливо підтримати такі проєкти. А також – вчитися в ініціативних команд і творити щось подібне по всій області. Адже ми розуміємо, що нам вже ніколи не вдасться відновити десятки зниклих пам’яток і цілих міст. Нинішні технології дозволяють це зробити. Дозволяють доповнити для відвідувачів те, що залишилося, зробити цікавими туристичні локації, показати громадам, навіщо берегти, фінансувати і дбати про культурну спадщину”, – повідомила директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

Цьогорічний проєкт зі створення княжого Звенигорода у VR та AR є продовженням торішнього, коли було створено 3D мапу княжого міста.

Новини