Новини

Національний музей просить повернути будинок-пам’ятку

Дирекція та колектив Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького звернулися з відкритим листом до міського голови Львова з проханням відновити історичну справедливість і повернути Музею колишню його власність – чиншовий дім, що на вулиці Олекси Новаківського, 2.

Про це йдеться на сторінці у фейсбук Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського, повідомляє Релігійно-інформаційна служба України.

Зазначимо, нещодавно з’явилося оголошення про продаж частини вілли Яна Стики, яка збудована в кінці XIX століття. Будівля поділена на дві частини: в одній працює музей Олекси Новаківського, а в іншій живуть люди. Продавати хочуть саме частину вілли, яка більше 20 років тому була приватизована кількома львівськими сім’ями. Частину будівлі хочуть продати за 900 тисяч доларів.

У листі сказано, що у радянський час тут створили гуртожиток заводу «Львівприлад», а в роки незалежності приміщення приватизували мешканці. Будинок творить єдиний комплекс із двоповерховою віллою нинішнього Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського, що на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11.

«Висловлюємо свою позицію щодо повернення музею цієї знакової в історії нашого міста та нашої культури пам’ятки (колишнього чиншового будинку Яна Стики, вул. О.Новаківського, 2). Тут буде розгорнено нові виставкові та фондові приміщення, вкрай необхідні для забезпечення зберігання безцінних збірок музею, до дбайливого плекання яких закликав Андрей Шептицький. Також завдяки новим площам буде розширено музейний освітньо-мистецький простір, що єднатиме митців, культурологів, істориків, педагогів», – йдеться у відкритому листі колективу Нацмузею ім. Андрея Шептицького та в. о. генерального директора Ігоря Кожана.

Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що міськрада Львова має намір викупити частину вілли, яка була приватизована мешканцями.

«Вивчаємо детальну інформацію щодо можливого його продажу приватними власниками. А також розпочали перемовини з ріелторами, що розмістили таке оголошення. Також готуємо на цю п’ятницю – рішення виконкому щодо ініціації викупу для потреб міста. Якщо вся інформація підтвердиться – то міська рада готова брати участь у поверненні даної історичної будівлі у власність міста», – написав Андрій Москаленко.

Довідково

Чиншовий дім Яна Стики разом із прилеглою творчою робітнею митця (на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11) у 1907 р. придбав для потреб новоствореного «Церковного єпархіального музею» (тодішня назва НМЛ) видатний меценат української культури і мистецтва митрополит Андрей Шептицький.

Упродовж 1907-1939 роках обидві будівлі належали Національному музею у Львові. Вони стали осередком мистецького життя та місцем гуртування відомих українських діячів культури і духовності. Зокрема, у 1908-1918 роках тут жив знаний український художник-монументаліст, стипендіат митрополита Андрея Шептицького Модест Сосенко, а у 1913 р. –живописець і педагог Олекса Новаківський. Художник працював у творчій робітні, що на другому поверсі вілли, і мешкав з родиною в п’яти кімнатах чиншового будинку поруч.

У стінах майстерні О. Новаківського з ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923-1935 роках діяла перша в Галичині українська Мистецька школа. У березні 1972 р. з нагоди 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні відкрили його художньо-меморіальний музей (як відділ НМЛ). Відтоді на будинку розмістили меморіальну дошку О. Новаківському, а в наріжній ніші будинку встановили скульптуру Божої Матері.

В архіві музею зберігається Дарчий лист-заповіт митрополита Андрея Шептицького (1907).

Новини