Постаті

ДЕХТЯРЬОВА Зінаїда. Цариця театрального Львова

Зінаїда Миколаївна Дехтярьова народилася 30 жовтня 1927 року в Одесі. Там же у 1950 році закінчила музичне училище, після чого переїхала до Львова у Театр музичної комедії.

У 1954 році театр переводять в Одесу, однак Зінаїда вирішує не повертатися на малу батьківщину, а залишитися у Львові, де стає акторкою новоутвореного театру Прикарпатського військового округу. В армійському театрі вона пропрацює 50 років, аж до самої смерті, стане його примою та легендою.

У Львові Дехтярьова побереться з режисером Анатолієм Ротенштейном, який у 1967-му стане головним режисером Театру ПрикВО.

Колеги називатимуть Зінаїду Миколаївну «царицею львівського театру». Богдан Ступка, відзначаючи ї неперевершену майстерність, скаже: «Вона могла зіграти навіть стовп, по якому біжить електрика».

Окрім плідної роботи на сцені, Зінаїда Дехтярьова зіграла близько півсотні ролей у кіно, що зробило її відомою на весь Радянський Союз. Перший фільм за участі акторки – «Солдатка» було знято у 1959 році. Вершиною кінотворчостіДехтярьової вважають роль Олімпії Торської у знятому за твором Івана Франка детективному міні-серіалі «Злочин з багатьма невідомими». У 1994 році акторка отримала за цю роль Шевченківську премію. На той час Дехтярьова уже була народною артисткою України, якою стала у 1968 році.

Померла прима львівської сцени 19 липня 2004 року після виснажливої хвороби. Похована на Личаківському цвинтарі поруч із чоловіком і улюбленим режисером, якого пережила на 14 років.

Постаті