Мандрівки

На Львівщині відновили унікальну дерев’яну церкву XYII століття

До Міжнародного дня пам’ятників та історичних місць, який відзначають у світі 18 квітня, на Львівщині урочисто відкрили відреставровану дерев’яну церкву у селі Дернів Кам`янко-Бузького району. Цей храм – один із шедеврів народного зодчества нашого краю, пам’ятка архітектури національного значення.

Церква святого Микити у селі Дернів зведена зі соснових брусів в 60-х роках XVII ст. у стилі галицької школи народної архітектури. Дата будівництва храму, – 1666 рік, – вирізьблена просто на одвірку його дверей. Протягом століть церква дивом збереглася в автентичному вигляді – тризрубна, одноверха, без  прибудов і дуже компактна за розмірами (13,5 на 6,3 м).

До квадратного центрального зрубу церкви зі сходу і заходу примикають менші рівні квадратні зруби. Великий центральний шоломовидний верх завершений витягнутою главкою. Бічні зруби накриті скатними дахами, коники яких досягають карниза восьмерика. Широке піддашшя на фігурних випусках вінців зрубів підкреслює горизонтальне членування пам’ятки, в якому висота восьмерика відноситься до четверика, як 1:2. Церква має гонтове покриття.

В інтер’єрі центральний простір висотно розкрито до зеніту глави. Простір усіх об’ємів глибинно розкрито і з’єднано з центральними фігурними арковими вирізами.

До приходу комуністичної влади церквою Микити опікувалася місцева поміщиця Броніслава Вислоцька. За радянських часів у церкві спочатку влаштували музей , а потім – дитячий садочок. Пізніше церква довгі роки стояли пусткою, поступово руйнуючись – попри те, що ще у 1963 році була визнана пам’яткою архітектури національного значення. Найбільше постраждали інтер’єри храму, від яких майже нічого не залишилось.

Востаннє церкву реставрували у 1977 році під керівництвом архітектора Богдана Кіндзельського. Тоді було відтворено первісний вигляд пам’ятки. Однак у наступні роки не робилося нічого, аби підтримувати унікальний храм у належному стані.

Справа зрушилася з місця на початку цього десятиріччя. У 2012 році на замовлення Кам’янка-Бузької райдержадміністрації інститутом «Укрзахідпроектреставрація» (було виготовлено проектно-кошторисну документацію на реставрацію храму.

І нарешті протягом двох останніх років, після виділення коштів з обласного та районних бюджетів (загалом 830 тис. грн.) було проведено реставрацію церкви.

«Церква була у жалюгідному стані, тому треба було робити як першочергові протиаварійні укріплюючі роботи, так і реставраційні. Основні конструктивні елементи – це бруси стін, які з часом прогнили, тож їх значною мірою довелося міняти. Всередині храму ми розчистили стіни, щоб зберегти стінопис ХІХ століття, відновили підлогу, двері», – розповів головний архітектор проекту реставрації церкви Сергій Піньковський.

Загалом у церкві замінили перекриття та крокви, реставрували хрести, замінили вікна, підлогу, понизили рівень ґрунту навколо церкви і благоустрій, а також облаштували новий блискавкозахист та провели вогнезахисну обробку.

«Дуже символічно, що саме сьогодні, в день пам’ятників та історичних місць, ми змогли відкрити після реставрації цінний об’єкт галицької архітектури, дерев’яну церкву святого Микити в селі Дернів. Ця церква, збудована три з половиною століття тому – яскравий пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури. Це гарний приклад співпраці влади, бізнесу та місцевої громади. Кошти були виділено з обласного та районного бюджетів, сільська рада дала свої кошти, а також залучила спонсорів – і спільними зусиллями ми врятували пам’ятку, зберегли її для наших нащадків», – наголосив у коментарі КРАЮ перший заступник голови Львівської обласної ради Андрій Білоус.

У найближчому майбутньому в церкві планують влаштувати музей з можливістю використовувати її і для проведення богослужінь. Додамо, що відновлену церкву святого Микити в Дернові уже включено до туристичних маршрутів.

Так церква св.Микити виглядала до реставрації

Як дібратись зі Львова

Автобусом

Їхати з АС-2 (вул. Б.Хмельницького) будь-яким автобусом у напрямку Кам’янки-Бузької. Автобуси відправляються з середнім інтервалом 20-30 хв. Від зупинки йти доцентру села близько 15 хв.

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Луцьк до правого повороту на Дернів. Відстань – 40 км.

Мандрівки