Мандрівки

Офіра доньки господаря Молдови. Дерев’яний шедевр у Гостинцевому

Цей деревяний шедевр сакральної архітектури легко помітити, прямуючи дорогою Львів-Шегині у бік польського кордону. Збудована у середині XVII століття церква Собору Пресвятої Богородиці у селі Гостинцеве є одним з найдавніших і найкрасивіших храмів Мостищини. Недарма ж гостинцевській церкві  надано статус памятки архітектури національного значення.

Церква Собору Пресвятої Богородиці

Найдавніші відомості про церкву в Гостинцевому походять з 1489 року. Інший документ, що згадує гостинцівський храм – ерекційний акт на земельні угіддя від польського короля Владислава IV – датується 1632 роком.

Існуюча дерев`яна церква була збудована у 1659 році мостиською старостиною Анною Могилянкою – донькою господаря Молдови Єремії Могили. Анна Могилянка була відомою меценаткою православних святинь – раніше її коштом були збудовані муровані Успенська церква у Підгайцях та церква святого Юра у Мостиськах.

Вид на церкву з верхнього ярусу дзвіниці

Цікаво, що первісно церква у Гостинцевому була посвячена під титулом Втечі до Єгипту Пресвятої Богородиці (так вона називалася у XVII-XVIII століттях), а вже пізніше була переназвана на честь Собору Пресвятої Богородиці.

Місцем для будівництва церкви було обране оточене валами давньоруське городище, частина валів, до слова, збереглася й до сьогодні.

Інтер’єр церкви

Церква у Гостинцевому тризрубна та двоверха. До квадратного у плані центрального зрубу із заходу примикає менший за розмірами квадратний бабинець, а зі сходу – гранчастий п’ятистінний зруб з невеличкими кліросами з обох боків. Нава і бабинець завершені високими шоломовими банями на низьких восьмериках, а східний об’єм накритий п’ятискатним дахом з сигнатуркою на краю. Бабинець і наву оточує широке опасання на дерев’яних стовпах.  Пропорційність споруди було підкреслено низкою художних деталей, з яких донині збереглися різьблені «сухарики» на карнизах, .

Інтер’єр храму прикрашає п`ятиярусний різьблений золочений іконостас з другої половини XVIIстоліття. Розписи церкви здійснювалися у 1882 та 1905 роках.

Іконостас

Інші віхи історії святині легко дослідити за написами, якими рясно розписані її стіни. З них можна дізнатися, що церква була ремонтована у 1775 і 1800 роках та «важена» у 1826-му. Про дату, коли первісні дерев`яні колоди, на якиха стояв храм було замінено на мурований фундамент, свідчить напис на брусах східної грані вівтаря: «Підмурована року 1881 дня 1 липня за св. єрея Адама Гординського пров. церк. Матвія Каровєк, Стефана Коритницького Рік 1881 Іван Сотис…». Ще один напис, що зберігся на південній стіні бабинця, оповідає про час розпису святині: «Церква мальована дня 1 листопада 1882 р. за св. єрея А. Г.».

Царські врата

Ансамбль церкви Собору Пресвятої Богородиці доповнює триярусна дерев’яна дзвіниця, зведена з дубових дошок у XVIII столітті. Це доволі висока і масивна споруда баштового типу, увінчана банею  на чотиригранному наметі.  Третій її ярус має аркові отвори, що нагадують бійниці, що свідчить про історичний оборонний характер дзвіниці.

Розписи стелі церкви

Радянський період в історії гостинцівського храму відзначений цікавою подією. У 1966 році церкву було зачинено. Комуністична влада планувала розмістити у ній військовий склад, але це викликало серйозний спротив мешканців села. Селяни стали на захист своєї святині і влада врешті відступила. Хоч храм і надалі залишався зачиненим, осмілілі мешканці Гостинцевого примудрялися таємно правити у церкві, підібравши ключі до неї.

Дзвіниця

Офіційно храм було повернуто віруючим у 1989 році. У новітні часи церкву було відремонтовано, при цьому з півдня до вівтаря добудували захристію.

Минулого року церква Собору Пресвятої Богородиці потрапила у перелік пам’яток, які планують відреставрують коштом обласної програми охорони і збереження культурної спадщини.

Як добратись зі Львова

Автобусом

Від АС-Західна (навпроти гіпермаркету «Метро») їхати будь-яким автобусом в напрямку Мостиськ. Автобуси відправляються з середнім інтервалом 20-30 хв.

Автомобілем

Їхати трасою Львів-Шегині. Відстань – 65 км.

Мандрівки