Постаті

СИКСТ Еразм. Учений бургомістр

Еразм Сикст народився у Львові близько 1570 року. Зі скупих відомостей, які дійшли до нас, дізнаємося, що навчався майбутній керманич Львова у Кракові, а ступінь доктора медицини здобув уже в Італії.

Повернувшись до рідного міста, протягом 1614-1629 років працював лікарем у католицькому шпиталі. Був двічі одружений і мав двох дітей: сина Томаша (помер у молодому віці) та доньку Софію.

Еразм Сикст виявив чималий науковий хист, зокрема видав власні коментарі до творів давньоримських мислителів, зокрема Луція Сенеки. Свої роботи часто підписував псевдо Мриглод і Львів’янин.

Найбільшого визнання Сикст добився у галузі медицини, де він дотримувався прогресивних, як на свій час, поглядів. Саме він вперше провів хімічний аналіз води в джерелах у Шклі і  привернув увагу до її цілющих властивостей, які з часом перетворили Шкло на загальновизнаний бальнеологічний курорт.

Сумлінність і вченість Еразма Сикста не промайнули повз увагу міщан. Протягом 1614-1635 року він був міським райцею, а у 1627-му був обраний бургомістром. На цій посаді відзначився принциповістю та непоступливістю. Зокрема, ініціював і виграв масштабний судовий процес у найвпливовішого і найбагатшого  львів’янина того часу Мартина Кампіана. Унаслідок цього 1628 року «олігарха» було вигнано з міста.

На схилі років Еразм Сикст ще встиг почитати лекції як професор медицини академії у Замості.

Помер у Львові орієнтовно у 1635 році.

Постаті