Постаті

БЕРГНЕР Елізабет. Голлівудська зірка з Дрогобича

 

Перша голлівудська зірка, народжена в Україні, Елізабет (Еттель) Бергнер з’явилася на світ 22 серпня 1897 року в Дрогобичі у юдейській родині.

«Хресним батьком» артистичної кар’єри дівчини можна вважати сімейного лікаря родини Бергнер Якоба Леві Морено. Саме він першим розгледів талант Еттель і порадив їй замислитися над майбутньою акторською кар’єрою.

Коли родина з неповнолітньою донькою емігрувала до Австрії, ще ніхто не підозрював, що через недовгий час пророцтва лікаря збудуться вповні.

Родина переїхала до Австрії, коли Елізабет була ще дитиною. У Відні майбутня зірка закінчила драматичний клас консерваторії, а перші ролі зіграла на сценах Інсбрука та Цюріха. На зорі акторської кар’єри вона також позувала як модель. У неї закохався відомий віденський скульптор Вільгельм Лембрук, однак юна дрогобичанка не відповіла йому взаємністю. Лембрук покінчив життя самогубством, в якому частина його друзів почали звинувачувати панну Бергнер. Аби не ускладнювати ситуацію вона залишає Австрію і перебирається до Берліна, де швидко стає відомою завдяки успішним ролям на театральній сцені та знімається у своїх перших фільмах. Тоді ж у неї виник роман з відомим тогочасним австрійським письменником Альбертом Еренштейном.

Однак справді серйозні стосунки у Бергнеррозвинулися з німецьким театральним режисером Полем Циннером, з яким вони у 1933 році одружилися і прожили все життя. У рік одруження пара перебралася на короткий час до Парижа, потім до Лондона, звідки їхній шлях проліг до Голлівуду.

У США Елізабет зіграла майже у всіх фільмах чоловіка. Кар’єрі акторки суттєво сприяли Еріх-Марія Ремарк та його тодішня пасія – знаменита акторка Марлен Дітріх, яка згодом дуже тепло опише знайомство з Бергнер у своїх спогадах.

Слава прийшла до Елізабет Бергнер у 1934 році, після ролі у фільмі «Катерина Велика». А вже за підсумками 1935 року акторку номінували на «Оскара» за головну роль у картині «Ніколи не покидай мене».

До Німеччини, актриса повернулася 1954 року. Вона грала в театрі, знімалась у кіно, а 1970 року спробувала свої сили в кінорежисурі. Останній раз вона вийшла на театральну сцену 1973 року. А невдовзі попрощалася і з кіно, знявшись у фільмі знаменитого режисера Кшиштофа Зануссі «Нічна варта».

Померла акторка 12 травня 1986 року в Лондоні. Вже після смерті побачила світ книга її спогадів.

Постаті