Фотоекскурсії

Краса та елегантність. Пам’ятки Старої Солі

Стара Сіль – маленьке селище у Старосамбірському районі з населенням ледь більшим за тисячу осіб. Проте це містечко може пишатися зразу кількома архітектурними пам’ятками, кожна з яких була б гордістю будь-якого великого міста.

Засноване у 1255 році вільне королівське місто Стара Сіль (Зальцборк) у середньовіччі було одним із центрів солеваріння в Галичині, а відтак пишним і багатим поселенням, оточеним фортечними мурами. Не шкодували грошей містяни і на спорудження красивих споруд. На жаль, до нинішніх часів дожили лише одиниці з них (в основному сакральні), але й вони заслуговують на те, аби відвідати це чарівне містечко.

П’ятницька церква

Цей унікальний пам’ятник дерев’яної сакральної архітектури XV століття вважається одним з найдавніших дерев’яних храмів України. Церкву було збудованов традиціях народного зодчества бойківської школи у 1440 році. У XYII столітті церкву було капітально перебудовано, тоді ж поруч із нею постала і дерев’яна триярусна дзвіниця. У дзвіниці є три дзвони, подаровані церкві благодійниками у 2010 році. Старий дзвін шанобливо зберігається на першому ярусі.

У 2010 році завершилася ґрунтовна реставрація церкви, під час якої трухляві частини конструкцій храму замінили на нові. Стіни храму зсередини очистили, відполірували та вкрили воском за давньою технологією.

Воскресенська церква

Окремі дослідники вважають, що ця церква є ровесницею П’ятницької і зведена у 1460 році, хоча більшість схиляється до думки, що храм було споруджено у XYII столітті. З і сторичних джерел відомо, що у 1669 році храму було надано королівський привілей. В кінці XVII ст. біля західної стіни бабинця добудована дзвіниця.

У радянські часи церкву було закрито. Після відкриття її для богослужінь громада здійснила кілька ремонтів, а на початку 2000-х років звела поруч муровану дзвіницю.

Костел Архістратига Михаїла

Визначна пам’ятка архітектури бароко. Збудований у 1660 році на місці давнішого храму, історія якого сягає ще XIY століття. Від старого збереглися окремі фрагменти, насамперед в каплиці св.Анни, розміщеній з північного боку від нави.

Після руйнувань Першої світової війни був відреставрований у повоєнні роки в стилістиці необароко. У радянські часи костел віддали під комори для зберігання мінеральних добрив, що привело храм до повної руйнації. Лише на початку цього століття костел повернуто невеликій місцевій громаді вірян, на кошти якої і розпочато ремонтно-відновлювальні роботи, зокрема покрито новим дахом.

Поруч з костелом стоїть дзвіниця XVII-XYIII ст.. дзвіниця. Нижній її ярус мурований, другий – дерев’яний з дахом-шатром.

Вілла «Анна»

Будівля, в якій нині розташувалася місцева лікарня, є яскравим прикладом сецесії. Завершення її будівництва датується 1911 роком. Яскравою особливістю вілли є імпозантний, хоч і викривлений, флюгер на вежі – кажуть, що в нього колись вдарила блискавка.

Фотоекскурсії