Новини

Львівським музеям передали архів Гординського

Сьогодні, 25 червня, близько 100 одиниць цінних архівних документів, рисунків відомих художників, молодша дочка Святослава Гординського з Америки привезла до музею Івана Франка та до Національного музею ім. Шептицького у Львові, інформує кореспондент Дивись.info.

До привезеного архіву, крім рисунків, входять також документи Святослава Гординського, дипломи з Академії Жульєна з Парижу 1928 року, Академії Леже, 1929 року, раритетні книги початку ХХ століття, перші збірки Гординського з його власними правками та інші документи.

Лариса Гординська розповідає, що батько, Святослав Гординський, дуже хотів, щоб ті всі архівні матеріали опинилися тут у Львові і завжди на цьому наголошував.

«Я навіть не можу сказати, як то все мій батько зберіг, бо коли виїхав з України, в 1942-1943 роках, то після війни опинився в таборах в Німеччині. Там він був із моєю сестрою та мамою. Якщо по війні матір із сестрою повернулися до Америки в 1945 році, батько ще залишився пару років в Німецьких таборах і нарешті в 1947 році поїхав до Америки і відтоді працював над мистецтвом», – каже дочка Гординського.

За її словами, він декорував церкви, малював іконостаси, стіни церков тощо.

Пані Лариса Також розповіла, що Святослав Гординський помер у 1993 році, а скінчив роботу в катедрі Святої Софії близько 1980 року. Тобто решту свого життя присвятив мистецтву.

«Крім того, все життя дуже Святослав Гординський багато розповідав про Львів і у нас в сім’ї всі завжди говорили української мовою, оскільки моя матір також зі села Сновидів. До речі, два дні тому ми туди також їздили», – ділиться Ласира Гординська.

Додамо, Святослав Гординський народився у родині викладача Львівської класичної гімназії, згодом відомого літературознавця Ярослава Гординського.

Відвідував Берлінську академію мистецтв, курс візантології в Українському науковому інституті (Берлін). У Парижі навчався в академії Жульєна і Модерній академії Фернана Леже.

У 1931 році повернувся до Львова, де заснував Асоціацію незалежних українських митців (АНУМ), став редактором її журналу «Мистецтво», виставлявся на міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі.

У 1930-і роки неодноразово перебував у селі Сновидові в тестя — пароха села отця Івана Шлемкевича, на відпочинку у Заліщиках, на Борщівщині створив картини «Над Дністром», «Сільська дівчина».

У 1944 — емігрував на Захід. У Мюнхені заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Згодом переїхав до США, заснував Об’єднання Мистців Українців в Америці (ОМУА), організував велетенську виставку українських митців-американців і опублікував її каталог — своєрідну енциклопедію українського малярства у Штатах.

На початку 1990-х років відвідав незалежну Україну. Свою колекцію мистецьких творів заповів Національному музеєві у Львові.

Новини