Постаті

АНТОНІВ Олена. Ангел дисидентів

Олена Тимофіївна Антонів народилася 17 листопада 1937 року у Бібрці в патріотичній родині. Під час ІІ Світової певний час проживала у селі Переволока Бучацького району Тернопільщини.

Категоричне несприйняття радянської влади зародилося в Олени ще з дитячому віці, коли вона побачила закатованих енкаведистами в’язнів у тюрмах, відкритих під час німецької окупації.

1961 року закінчила лікувальний факультет Львівського медінституту. Потім працювала у Львівському обласному протитуберкульозному диспансері.

На початку 60-их зійшлася з колом активної національно-свідомої молоді, брала участь у культорологічних проектах і громадському житті Львова та Києва, була членом Клубу Творчої Молоді.

У 1963 році одружилася з В’ячеславом Чорноволом. Переїхала разом з ним у Вишгород, де він працював на будівництві Київської ГЕС. 1964 року у них народився син Тарас – майбутній відомий політик.

У ці роки Олена Антонів активно підтримує зв’язки з дисидентами-шестидесятниками Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком, Аллою Горською та іншими. Брала участь у виготовленні та розповсюдженні самвидаву. Потрапила в поле зору КГБ.

Під час сумнозвісних арештів 1965 року мешкала у Львові, приймаючи в домі дисидентів, колишніх повстанців, творчу молодь.

На початку 70-их Олена Антонів стає розпорядницею Фонду Солженіцина, який займався допомогою політв’язням і їхнім родинам. Часто витрачає на допомогу власні заощадження.

26 травня 1979 року вдруге виходить заміж – за легендарного дисидента ЗеновіяКрасівського. У той час Олена Антонів займається розповсюдженням матеріалів Української Гельсінської Спілки, таємно возить їх у Москву для передачі закордонним журналістам.

12 березня 1980 року знову заарештовують ЗеновіяКрасівського. Самій же Олені часто погрожують розправою, фактично позбавляють її права на роботу. Протягом 1980-1985 років вона довший часпрацює лікарем у Тюменській області, де відбуває покарання чоловік.

З початком горбачовської відлиги окреслювала плани на новий етап боротьби за Українську Державність, однак не судилося: 2 лютого 1986 року Олена Антонів трагічно загинула на очах у чоловіка, потрапивши у Львові під вантажівку.

Постаті