Постаті

БОЇМ Михайло. Єзуїт, який став «китайцем»

Михайло Петро Боїм – син львівського райці Павла Георгія Боїма та онук легендарного бургомістра Львова Георгія Боїма, відомий серед істориків Європи та Китаю як Пу Мі Ко Дже Юань.

Народився видатний мандрівник, учений і дипломат 1614 року у Львові. У 14-річному віці, важко захворівши, дав обітницю святому Францішку Ксаверію, що у випадку одужання присвятить своє життя місійній діяльності на Далекому Сході.16 серпня 1631 року він став монахом ордену єзуїтів у Кракові, де і відбув новіціят. Згодом вивчав філософію у Каліші, медицину в єзуїтській школі у Львові, після чого повернувся до Кракова, аби вивчати теологію.

У вересні 1641 року висвячений на священика і після відбуття третього монашого іспиту в Ярославі розпочав свою одіссею планетою. Спочатку виїхав до Риму, звідти до Лісабона, а. наприкінці 1643 року разом з 10 ксьондзами відплив до Макао.

Михайлові судилося бути місіонером при дворі ЧжуЮлана — останнього представника династії Мін, котрий вважав себе імператором і вів партизанську боротьбу в Південному Китаї проти маньчжурських військ. Бував він і в Африці. Так, у його листі від 11 січня 1644 року, надісланому з Мозамбіку до Рима, було вперше описано Південно-Східну Африку.

У перших числах січня 1651 року Боїм відплив з Макао до Європи, дістався Венеції у грудні 1652 року. А вже наприкінці березня 1656 року він відпливає з Лісабона до Ґоа, звідки пішки прибув до Меліапуру, потім за допомогою купця-мусульманина — до Пеґу, на початку 1658 року — до Аютії — тодішньої столиці Сіаму.

Михайло Боїм відомий насамперед, як визначний дослідник, котрий відкрив Європі світ китайської природи. Він написав велику кількість наукових праць з флори, фауни та географії Китаю. Крім того, Боїм зробив вагомий внесок у європейську медицину, опублікувавши у Німеччині серію книг з традиційної китайської медицини і фармакології. Саме завдяки львів’янину-єзуїту у європейській діагностиці почали вимірювати пульс пацієнтів.

Видатним здобутком Боїма вважають виготовлений ним перший європейський атлас Китаю, що складався з 18 великих кольорових мап.

Помер Михайло Петро Боїм 1659 року (можливоою датою смерті дехто називає 22 серпня) на території сучасної китайської провінції Гуансі. Місце його поховання залишається невідомим.

 

Постаті